Ministři zahraničí jednali o osudu Slováka zadrženého v Íránu

Bratislava – O osudu Slováka Mateje Valucha jednal o víkendu slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák se svým íránským protějškem Alím Akbarem Sálehím. O výsledcích jednání zatím nejsou žádné informace. Ministři se sešli v rámci bezpečnostní konference v Mnichově.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí označil jednání Lajčáka se Sálehím za „velmi důležité“. Žádné další podrobnosti ale slovenská diplomacie s ohledem na citlivé okolnosti případu nehodlá zveřejnit. Pokud by byl Valuch v Íránu souzen, hrozil by mu trest smrti.

Šestadvacetiletého Slováka zadrželi v polovině ledna v Íránu kvůli údajné špionáži pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). V pořadu odvysílaném íránskou státní televizí mluvil Valuch o tom, jak přijel pracovat do Íránu a jak ho později kontaktoval agent CIA Steve Logano, jemuž posílal tajné informace o „vědeckých pokrocích země“.

Podle odborníků Valuchova výpověď není důvěryhodná, stal se zřejmě obětí íránské propagandy. Do země údajně vycestoval v souvislosti s podnikáním své firmy, která se věnuje personalistice.