Ahmadínežád chce být prvním íránským astronautem

Teherán – Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád by mohl být vůbec prvním íránským astronautem. Prohlásil totiž, že je připraven vzít na sebe toto riziko a obětovat se vědě. Íráncům se v lednu údajně podařilo vyslat do vesmíru opici, což měla být příprava na první pilotovaný let.

Zdroj: ISIFA Autor: EPA/OFFICIAL PRESIDENTIAL WEBSITE

Ahmadínežádovi letos v červnu končí druhý prezidentský mandát a kandidovat potřetí už nemůže. Po skončení politické kariéry se tak zřejmě rozhodl pro kariéru vesmírného letce. Chtěl by se totiž do historie zapsat jako první íránský astronaut. „Jsem připraven stát se prvním Íráncem, který je ochoten se obětovat pro naše vědce,“ prohlásil. 

Íránci minulý týden ohlásili významný úspěch svého vesmírného programu, vyslali na oběžnou dráhu ve výšce 120 kilometrů nad Zemí opici. Jenže úspěch zkalily spekulace, jak to vlastně s tou opicí bylo, když se v íránském tisku objevily fotografie dvou různých primátů. 

Raketa Pišgam a opice
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mohammad Agah

Teherán musel vyvracet otázky, zda skutečně do vesmíru opice odletěla, nebo jestli vůbec let přežila. Zástupce íránského vesmírného programu ujišťoval, že se zvíře po 20 minutách letu v pořádku vrátilo na Zem. Omyl íránských médií pak vysvětlil tím, že byly připraveny dva balíčky oficiálních fotografií, přičemž jeden z nich obsahoval fotografie jiných testovaných primátů, které se pak nedopatřením zveřejnily. 

Mohammad Ebrahímí z íránského vesmírného úřadu upřesnil, že opičí astronaut se jmenuje Píšgam, což je perský výraz pro pionýra. „Mohu ale s určitostí říct, že Píšgam se těší dobrému zdraví a let do vesmíru neměl na opici žádný fyzický dopad,“ prohlásil.

Pokud skutečně Ahmadínežád poletí, nebude přitom prvním Íráncem, který se podíval do vesmíru. Čtyřicetiletá Američanka íránského původu Anousheh Ansariová letěla v roce 2006 na ruské lodi Sojuz jako vesmírná turistka. Stálo jí to 20 milionů dolarů.