Policisté osvobodili uneseného chlapce v Alabamě, únosce je mrtev

Washington - Agenti americké FBI po týdnu věznění osvobodili pětiletého chlapce, kterého unesl válečný veterán Jimmy Lee Dykes. Únosce při zákroku policistů zemřel. Zatím není jasné, jestli ho zastřelili, nebo jestli si vzal život sám. Dykes chlapce věznil v podzemním bunkru na svém pozemku od úterý.

Zdroj: ISIFA Autor: Mark Wallheiser/Getty Images

Do podzemního bunkru u únoscova domu vnikli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) proto, že pětašedesátiletého Dykese spatřili se zbraní v ruce. „Za posledních 24 hodin se vyjednávání zhoršilo a všimli jsme si, že Dykes má v ruce zbraň. FBI kvůli bezprostřednímu ohrožení dítěte zasáhla. Vnikla do bunkru a osvobodila ho. Únosce je po smrti,“ sdělil speciální agent FBI Steve Richardson.

Nejmenovaný zdroj z místní policie řekl, že při akci byl použit granát. „Moje žena a syn slyšeli silnou explozi. Bylo nám jasné, že se něco děje. A jsme opravdu rádi, že chlapec přežil,“ řekl svědek události Michael Senn. Podle představitele úřadů v Midland City policie Dykese při zásahu zastřelila.

„Ethana jsem navštívil. Vede se mu dobře. Směje se, žertuje, hraje si. Dělá věci, které byste očekávali od dítěte jeho věku,“ řekl Richardson.


Chlapce si z autobusu s dětmi podle všeho vybral jako náhodnou oběť. Veterán z války ve Vietnamu chtěl na sebe podle místních policistů zřejmě přitáhnout pozornost. „Na základě naší diskuse s panem Dykesem soudíme, že má příběh, který je pro něj velmi důležitý,“ řekl ještě před zásahem místní šerif Wally Olson. S uneseným chlapcem pachatel nakládal jako s rukojmím, policisté proto začali s mužem vyjednávat. Motiv jeho činu byl ale do poslední chvíle zahalen tajemstvím.

Dykes unesl dítě ze školního autobusu minulé úterý. Zabil přitom řidiče, který se školáky snažil chránit. Řidič Charles Poland ještě stačil otevřít dětem zadní dveře, aby se dostaly ven. V mnoha státech platí pravidlo, že se lidé nesmí přiblížit ke školnímu autobusu s dětmi na míň než 5 metrů a v Alabamě ho teď chtějí přísněji vymáhat. Znamená to, že na tuto vzdálenost nesmí přistoupit ani rodiče a pokud ano, má řidič právo kvůli bezpečnosti s dětmi odjet. 

Ameriku posledních týdnů nejrůznější násilné činy doslova zasypaly. Od tragédie ve škole Sandy Hook v Newtownu se jim věnuje větší pozornost, než kterou by možná vyvolaly dřív. A oproti dřívějšku se o omezení zbraní přou nahlas i na místech nejvyšších. Naposledy se za regulaci postavil prezident jen pár hodin před tím, než skončil únos v Alabamě.  

Dykes byl agresivní a čekal ho soud

Podle soudních záznamů byl Dykes na minulou středu předvolán k soudu kvůli tomu, že ohrožoval své sousedy, když před měsícem projížděli kolem jeho domu. Sousedi tvrdí, že na ně křičel a střílel do vzduchu kvůli tomu, že prý poničili svým vozem cestu u jeho domu.

Další sousedé uvedli, že to je paranoidní a bojechtivý muž, který ubil psa jednoho ze sousedů, protože vběhl na jeho pozemek. Vyhrožoval prý i dětem, které se k jeho pozemku přiblížily. Obecně je považován za podivínského samotáře. Dykes dříve pracoval jako řidič kamionu a do Midland City se přestěhoval zhruba před rokem.

Video Policisté osvobodili uneseného chlapce v Alabamě, únosce je mrtev
video

Policisté osvobodili uneseného chlapce v Alabamě, únosce je mrtev