Britští poslanci odsouhlasili manželství homosexuálů

Londýn – Poslanci britského parlamentu si zřejmě vzali příklad z francouzských kolegů a v prvním kole hlasování podpořili manželství homosexuálů. Palčivá byla tato otázka především pro konzervativce, zatímco premiér a šéf strany David Cameron připravovaný zákon podpořil, část jeho strany byla proti.

Pro zrovnoprávnění homosexuálních svazků se vyslovilo 400 poslanců, proti jich v 650členné Dolní sněmovně bylo 175. Zákon umožní od roku 2014 gayům a lesbám uzavírat církevní i občanské sňatky. Ti, kdo již uzavřeli registrovaná partnerství, budou moci tento status změnit na řádná manželství.

Schválení se i přes odpor mnohých vládních konzervativců očekávalo, neboť podporu již dříve deklarovali liberální demokraté vicepremiéra Nicka Clegga a také vůdce opozičních labouristů Ed Miliband. Sňatky homosexuálů ale rozdělily britské konzervativce.

Video Telefonát zpravodaje ČRo Jiřího Hoška
video

Telefonát zpravodaje ČRo Jiřího Hoška

Premiér a šéf strany David Cameron připravovaný zákon podporuje: „Hluboce věřím v manželství. Pomáhá to lidem zavázat se ke společnému životu a jsem přesvědčen, že je správné, aby se homosexuálové mohli rovněž ženit a vdávat,“ řekl Cameron. „Toto je 'ano' rovnosti. Je to ale také o tom, abychom naši společnost učinili silnější.“ Zejména na venkově ale narazil na odpor. Předsedové regionálních asociací Konzervativní strany premiéru Davidu Cameronovi o víkendu poslali žádost, aby hlasování odložil.

Mají strach, že zákon konzervativce vážně poškodí při parlamentních volbách za dva roky. „Některým lidem je to jedno, ale pro mnoho občanů je to už za hranicí,“ řekl prezident konzervativců Geoffrey Vero. Podle části poslanců z regionů je načasování zákona nešťastné. Chtějí, aby se premiér věnoval urgentnějším věcem, třeba řešení hospodářských problémů země. Britská veřejnost ale podle posledních průzkumů zákon podporuje. „Sedmdesát procent populace je pro sňatky lidí stejného pohlaví. Nejde přece o to, že je to manželství gayů, pořád je to manželství. Jde o rovnoprávnost pro všechny,“ uvedl otec pěti dětí Tony Drewitt-Barlow.

Nový zákon má britským homosexuálům otevřít cestu ke svatbám na matrice i v kostele, to se nelíbí zástupcům anglikánské ani katolické církve. V řádný sňatek budou homosexuálové moci proměnit i dřívější registrovaná partnerství. „Já normu podporuji a budu pro ni hlasovat. Myslím si, že všichni lidé, kteří jsou ve fungujícím vztahu, mají stejné právo na civilní sňatek,“ sdělil ministr kultury Ed Vaizey.

Kde mohou homosexuálové uzavírat manželství?

Jako první země na světě uzákonilo registrované partnerství osob stejného pohlaví v roce 1989 Dánsko. 

 • Argentina
 • Belgie
 • Dánsko
 • Island
 • JAR
 • Kanada
 • Nizozemsko
 • Norsko
 • Portugalsko
 • Španělsko
 • Švédsko