Oteplení po 34 letech: Káhira vítá íránského prezidenta

Káhira – Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se stal prvním íránským prezidentem, který od roku 1979 navštívil Egypt. Naznačil tak posun ve vzájemných vztazích po pádu prezidenta Husního Mubaraka, který 30 let své vlády dodržoval mírové smlouvy s Izraelem a spolupracoval se západními zeměmi. Ahmadínežád do Káhiry přiletěl na summit Organizace islámské spolupráce (OIC).

Sbližování obou zemí považovaných za významné hráče dvou hlavních komunit muslimského světa - šíitů (Írán) a sunnitů (Egypt) - začalo po egyptské revoluci, která v roce 2011 svrhla někdejšího prezidenta Husního Mubaraka. Obě země se také rozhodly letos ztrojnásobit obchodní výměnu. Ahmadínežáda dnes přišel na letiště přivítat egyptský prezident Muhammad Mursí, který byl v Íránu loni v létě na summitu Hnutí nezúčastněných zemí. Tam ale ve svém projevu kritizoval syrského prezidenta Bašára Asada, což bylo v rozporu s politikou Teheránu, který Damašek podporuje.

V roce se 1979 se nejen uskutečnila íránská islámská revoluce, ale Egypt také uzavřel jako první arabská země mírovou smlouvu s Izraelem. Íránsko-egyptské vztahy byly oficiálně přerušeny roku 1980, protože Egypt poskytl v roce 1979 azyl někdejšímu íránskému šáhovi Mohammadu Rezovi Pahlavímu a o rok později mu pak vypravil státní pohřeb. V Teheránu naopak pojmenovali ulici po vrahovi egyptského prezidenta Anvara Sadata, který podepsal mírovou smlouvu s Izraelem. Mursí se nicméně po zvolení nechal slyšet, že smlouvu s Izraelem nehodlá vypovědět.


Ahmadínežáda dnes přijal také imám univerzity Al-Azhar Muhammad Ahmad Tájib. Muslim v této funkci je považován za nejvyšší autoritu sunnitského islámu. Tájib po schůzce vyzval Írán, aby se nevměšoval do záležitostí arabských monarchií v Perském zálivu, především Bahrajnu. Státy Perského zálivu především podezřívají Írán, že skrytě podporuje protesty bahrajnských šíitů proti sunnitským vládcům.

OIC má 57 členů, dvoudenní summit začne ve středu. Cílem této mezivládní organizace je upevňovat prostřednictvím ekonomických a společenských kontaktů vzájemnou spolupráci islámských zemí.

Mahmúd Ahmadínežád na návštěvě Egypta
Zdroj: ČT24