Za sušenku sušenky: Zlatý keks je zpátky

Berlín – Kuriózní případ vydírání a krádeže dvacetikilogramové zlaté sušenky, který v uplynulých dnech zaměstnával německá média, dospěl ke šťastnému rozuzlení. Neznámý pachatel, který ze sídla firmy Bahlsen v Hannoveru v lednu odcizil její firemní symbol - Leibnizovu sušenku – ji po splnění svých požadavků vrátil. Leibnizovy keksy firma Bahlsen vyrábí už od roku 1891.

Zloděj, vydávající se za plyšovou postavičku Keksíka z dětského seriálu Sezame, otevři se, písemně žádal za vrácení ukradeného artefaktu tisíce sušenek pro děti v nemocnici a příspěvek 1000 eur pro zvířecí útulek. Firma na jeho požadavek přistoupila a dnes se obří zlatý keks objevil před univerzitou v Hannoveru. Jeho pravost později potvrdili i kriminalisté a firma jej brzy hodlá vrátit na původní místo.

K vyděračskému dopisu byla dokonce přiložena fotografie, na níž se falešná televizní postavička - pravděpodobně pachatel převlečený do kostýmu Keksíka - zakusuje do ztraceného zlatého keksu. Pokud by výrobce jeho požadavkům nevyhověl, pohrozil, že firemní chloubu starou více než sto let vyhodí do popelnice, kterou obývá Oskar – další figurka ze seriálu. Majitel společnosti Werner Bahlsen se nejprve odmítl nechat vydírat, později ale ustoupil a slíbil věnovat 52 000 balení sušenek, pokud „Keksík“ firemní symbol předtím vrátí. Dnes ráno se zlatá sušenka objevila na soše koně před Leibnizovou univerzitou v Hannoveru ovázaná červenou stužkou. Do redakce Hannoversche Allgemeine Zeitung už v pondělí dorazilo druhé psaní od „Keksíka“, v němž oznámil, že zlatou ozdobu vrátí.

Kdo mohl za touto krádeží a vydíráním stát, nemají kriminalisté zatím ponětí. S ohledem na místo nálezu se v německých médiích nicméně spekuluje, že mohlo jít o čin některého ze studentů univerzity.

/*json*/{"map":{"lat":52.389989944135,"lng":9.7525388002396,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":52.389943,"lng":9.752561,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/