Osvobozené Timbuktu – lidé se radují z telefonování

Timbuktu – Lidé v maliském Timbuktu se po řadě měsíců mohli poprvé telefonicky spojit se svými blízkými. Telefony lidem rozkradli islamisté, pod jejich nadvládou ve městě přestaly fungovat i mobilní sítě. Po osvobození města si teď zdejší mohli zavolat díky nevládní organizaci Telekomunikace bez hranic. Francie mezitím oznámila, že její vojáci se začnou stahovat z Mali v březnu, pokud se tam bude podle plánu zklidňovat bojová situace. Paříž zároveň chce, aby vedení mírové operace v zemi převzala OSN.

"Jsme šťastní. Francouzi nám dali mobily a my můžeme mluvit s těmi, kteří nám chybí,“ raduje se Isar Bubakar Toure. Komu telefon islamisté nevzali, stejně nic nezmohl. V Timbuktu nefungovaly sítě. Rebelové město během deseti měsíců zcela odřízli – v celém regionu je v provozu zhruba jedna anténa ze šesti. Lidé tak nemohli dát svým rodinám vědět ani to, zda vůbec žijí. Telefonát během prvních dvou dní využilo více než 400 místních.

„Kdokoliv může přijít a tři minuty volat kamkoliv do celého světa, aby například popsal situaci ve městě. Ale hlavně – aby požádal o pomoc svou rodinu v Bamaku nebo v zahraničí,“ říká šéf Telekomunikace bez hranic Jean-Francois Cazenave.

Maliští vojáci
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Thibault Camus

Francouzi jsou připraveni odejít z Mali

Francie chce začít během března stahovat své jednotky z Mali, oznámil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Doposud bylo v zemi okolo čtyř tisíc vojáků. Takový počet už je podle ministra zbytečný. Francouzská armáda zůstane v příštích týdnech už jen na severu Mali, kde bude dál bojovat proti islamistickým rebelům. „Myslím, že počínaje březnem, pokud všechno půjde podle plánů, by se počet našich vojáků měl zmenšovat,“ řekl Fabius. Neuvedl ale žádná přesná čísla ani pevná data pro případný odsun. Paříž zároveň chce, aby vedení mírové operace v zemi převzala OSN. Ta má také zajistit, aby byli do Mali urychleně vysláni pozorovatelé, kteří mají monitorovat dodržování lidských práv.

Skoro 4000 francouzských vojáků se na severu Mali zapojilo do intervence proti islámským extremistům. Francouzské jednotky podpořily maliskou armádu, díky čemuž se podařilo města osvobodit od nadvlády islamistů. Islamisté se po útěku z velkých měst jako Gao, Timbuktu a Kidal stáhli na severozápad Mali. 

Tento týden by francouzští vojáci měli začít předávat kontrolu slavného města Timbuktu. Na bezpečnost v oblasti by mělo dohlížet pod záštitou OSN na 6000 příslušníků mezinárodních afrických sil. 

Prezident François Hollande včera na zasedání Evropského parlamentu poděkoval za porozumění s francouzským zásahem v Mali, vyzdvihl, že Paříž tady hájila evropské hodnoty. Zdůraznil, že Evropská unie by v budoucnu měla být lépe připravena na podobné rychlé zásahy.

Video Lidé v Timbuktu telefonují
video

Lidé v Timbuktu telefonují