Ministryně se odvolává: Neopisovala jsem

Berlín - I když včera univerzita v Düsseldorfu odebrala kvůli opisování doktorský titul ministryni školství Annette Schavanové, ta se ministerského křesla vzdát nehodlá. Univerzita tvrdí, že v dizertaci z 80. let používala Schavanová myšlenky, které nebyly její, i když je tak prezentovala. Ministryně trvá na tom, že neopisovala, a proti rozhodnutí podává odvolání k soudu. Opozice žádá její odchod, kancléřka Angela Merkelová se však ministryně zastala.

Schavanová trvá na tom, že nepodváděla, i když už dříve přiznala, že se kvůli spěchu některých chyb mohla dopustit. Ani po odebrání titulu ale nechce opustit funkci ministryně školství. S rozhodnutím univerzity nesouhlasí a podává proto stížnost k soudu. 

Anette Schavanová:

„Nikdy jsem během práce na své dizertaci nezkusila podvádět. Takové obvinění rezolutně odmítám a budu bojovat. Dlužím to sama sobě a dlužím i to vědě jako takové.“


Jenže rada filozofické fakulty tvrdí opak. „Celkový obrázek je takový, že tehdejší doktorandka systematicky a záměrně v celé práci uváděla myšlenky, které ve skutečnosti nepocházely od ní,“ uvedl šéf rady Bruno Bleckmann. 

Opozice žádá odchod Schavanové z vlády. „Paní Schavanová už není jako ministryně pro vědu důvěryhodná. Měla by z toho vyvodit důsledky. Měřítka musí být pro všechny stejná - bez ohledu na osobu,“ vyzvala ministryni k rezignaci tajemnice sociální demokracie (SPD) Andrea Nahlesová. K odchodu ministryni vyzvala i šéfka poslanecké frakce Zelených Renate Künastová. 

Podle mluvčího Merkelové Steffena Seiberta má šéfka vlády v ministryni školství dál plnou důvěru. Vláda prý vzala rozhodnutí düsseldorfské univerzity na vědomí a chápe, že Schavanová chce nyní využít všech právních prostředků k jeho zvrácení. Podle zpravodaje ČT v Německu Martina Jonáše je pravděpodobné, že díky soudním průtahům vydrží zřejmě ministryně ve funkci až do voleb, které se konají v Německu už za osm měsíců. Ovšem pro vládní stranu to je určitý handicap, protože Schavanová bude vítaným terčem pro opozici.

Kritici Schavanové připomínají její slova z roku 2011, kdy během plagiátorské aféry tehdejšího ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga prohlásila, že se jako dlouholetá vysokoškolská pedagožka za svého kolegu stydí. Měla by se proto podle nich ke své vlastní kauze postavit stejně a složit funkci.

Práce Annette SchavanovéDizertaci o morálních pravidlech s názvem Člověk a svědomí napsala Schavanová před 30 lety. Skupina aktivistů sice v práci nenašla kopírování celých pasáží jako u Guttenberga, na každé třetí straně ale prý šéfka resortu školství chybně citovala nebo si vypůjčovala cizí myšlenky.


Podvádění při získávání titulu už stálo křeslo například bývalého maďarského prezidenta Pála Schmitta. V Česku odebrání titulu hrozilo například poslankyni a exprimátorce Chomutova Ivaně Řápkové. Nejasnosti byly taky okolo doktorské práce Marka Bendy.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše