Ruské stíhačky prý provokovaly nad Japonskem

Tokio - Dvě ruské stíhačky zhruba na minutu narušily vzdušný prostor Japonska nedaleko ostrova Hokkaidó, Moskva to ale popírá. Japonské ministerstvo zahraničí nicméně oznámilo, že úřady okamžitě vypustily bojové letouny a vznesly protest. K narušení prostoru došlo navíc v době, kdy se premiér Šinzo Abe pokouší dohodou získat zpět Kurilské ostrovy, které jsou dlouhodobě sporným územím mezi oběma státy.

Zdroj: EPA/RIA Novosti/Isifa Autor: Mikhail Klimentyev

Dnešek je v Japonsku „Dnem Severních teritorií“, kdy se tradičně konají shromáždění na podporu vrácení sporných ostrovů nacházejících se nedaleko ostrova Hokkaidó Japonsku. Moskva, která s Japonskem vede o souostroví nazývané Ruskem Jižní Kurily a Japonskem Severní teritoria spor od druhé světové války, dnes v oblasti navíc zahájila vojenské manévry. Rusko anektovalo čtyři jihokurilské ostrovy v závěru druhé světové války, v níž stálo Japonsko po boku nacistického Německa.

Poslední průnik ruských letounů do japonského vzdušného prostoru byl zaznamenán před pěti lety.

/*json*/{"map":{"lat":47.813154517528,"lng":150.2490234375,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/