Odborníci varují: Počet Američanů s Alzheimerem rapidně poroste

Washington - Počet lidí trpících Alzheimerovu chorobou ve Spojených státech se do roku 2050 nejspíš ztrojnásobí a dosáhne 13,8 milionu. Ve zprávě, která vyšla v časopise Neurology, to uvedli američtí odborníci. V USA žije kolem 314 milionů obyvatel.

„Toto zvýšení se vysvětluje stárnutím velmi početné (poválečné) generace Baby Boom, což představuje ohromnou zátěž pro společnost,“ uvedla spoluautorka nového výzkumu Jennifer Weuveová. Zdůraznila, že je nutné rychle hledat preventivní kroky a léčby k zastavení této choroby.

Degenerativní onemocnění mozku, které poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907, bývá nejčastější příčinou demence. Onemocnění začíná zhoršením krátkodobé paměti a postupně vede k závislosti postiženého na každodenní péči jiného člověka.

Podle údajů evropské asociace Alzheimer Europe se určitá forma demence vyskytuje u více než sedmi milionů obyvatel Evropy. Česká Alzheimerovská společnost odhaduje, že v České republice s touto diagnózou žije více než 120 000 lidí.