Bývalý policista se mstí palbou do svých řad

Los Angeles - Kalifornské úřady spustily rozsáhlé pátrání po propuštěném losangeleském policistovi, který vyhlásil bezpečnostním sborům válku. Expolicista je podezřelý ze série přestřelek, při nichž zahynuli tři lidé, z nichž jeden byl policista. Třiatřicetiletý Christopher Dorner byl od policie propuštěn na základě falešných svědeckých výpovědí. Vyhrožuje, že dokud o něm nebude zveřejněna pravda, s útoky nepřestane.

Třiatřicetiletý Christopher Dorner dnes časně ráno údajně přepadl dvojici policistů v Riverside asi 100 kilometrů východně od Los Angeles. Jedno z nich zabil a druhého vážně zranil. Také se prý ráno zapletl do přestřelky se dvěma losangeleskými policisty, kteří měli poskytnout ochranu osobě, která je Dornerovým předpokládaným cílem. Jeden z policistů utrpěl lehké poranění hlavy, jeho partner vyvázl nezraněn.

Dorner se dostal do centra veřejného dění ve středu, kdy byl označen za podezřelého z víkendové střelby ve městě Irvine. Při tomto útoku zemřela dcera vysloužilého kapitána losangeleské policie a její snoubenec. Otec zabité dívky zastupoval Dornera během disciplinárních slyšení. Dorner byl nakonec v roce 2008 od sboru kvůli falešným svědeckým výpovědím propuštěn.

Na Facebooku zveřejnil Dorner několikastránkový manifest, který šéf losangeleské policie Charlie Beck označil za „krevní mstu vůči celému jihokalifornskému bezpečnostnímu sboru“. V dokumentu mimo jiné hrozí válkou vedenou všemi způsoby proti policistům v Los Angeles. „Útoky ustanou, pokud (policie) oznámí pravdu o mé nevině,“ tvrdí Dorner v manifestu.