V Papui brutálně mučili a upálili čarodějnici

Port Moresby - Policie v Papui-Nové Guineji vyšetřuje vraždu mladé ženy, jež byla nařčena z čarodějnictví a před stovkami přihlížejících svědků upálena. Brutální vraždu dvacetileté ženy odsoudil ministerský předseda, církevní představitelé a diplomaté.

Zdroj: ISIFA Autor: SUTTON-HIBBERT/REX FEATURES

Oběť byla několika útočníky vysvlečena do naha, mučena rozpálenou železnou tyčí, svázána, polita benzinem a upálena na hromadě automobilových pneumatik a odpadků v provinčním městě Mount Hagen.

Matku osmiměsíční holčičky nařkli z čarodějnictví a zavraždili příbuzní šestiletého chlapce, který den před vraždou zemřel v místní nemocnici. Dav od ohně odehnal i hasiče, zasáhnout proti přesile si netroufli ani přítomní policisté. Podle tisku hodně lidí mezi přihlížejícími, včetně školní mládeže, neodolalo příležitosti pořídit si z upálení čarodějnice fotografie.

Podle australského tisku se naprosto stejný případ v Mount Hagen odehrál i v roce 2009. Vraždy související s čarodějnictvím jsou v Papui na vzestupu. V zemi věří mnoho lidí v čarodějnictví a odmítá akceptovat přirozenější vysvětlení různých neštěstí, nemocí, nehod či úmrtí.

V 70. letech zakázala vláda provozovat černou magii pod hrozbou dvou let vězení. Loni policie zatkla tři desítky lidí za účast na lidožroutském obřadu, při kterém pozřeli mozky nejméně sedmi šamanů a z jejich penisů si uvařili polévku.