Transsexuální politička se nestala místopředsedkyní Sejmu. Prozatím

Varšava – Transsexuální polské političce Anně Grodzké se nepodařilo získat prestižní funkci místopředsedkyně sněmovny. Na tuto vlivnou pozici se jí snažilo prosadit Palikotovo hnutí, které je momentálně třetí nejsilnější parlamentní frakcí a již dlouhodobě prosazuje práva homosexuálů a transsexuálů. Osmapadesátiletá politička i přes tento neúspěch zůstává symbolem liberálních změn v zemi se silnou katolickou tradicí.

Každá parlamentní frakce v polském parlamentu má právo na post místopředsedy. Za Palikotovo hnutí dosud tuto funkci vykonávala Wanda Nowická, která ale vyvolala hněv vůdce strany Janusze Palikota tím, že stejně jako ostatní místopředsedové přijala platový bonus 40 tisíc zlotých (asi čtvrt milionu korun). V situaci, kdy země čelí finanční a ekonomické krizi, považoval Palikot takový příplatek za nemravný. Návrh na uvolnění Nowické ale při hlasování neprošel a místo pro Grodzkou se tím pádem neuvolnilo. Proti odvolání Nowické nakonec hlasovala i sama Grodzká.

První transsexuálka v Sejmu

V parlamentních lavicích se Grodzká objevila po volbách v roce 2011, v nichž kandidovala za liberální Palikotovo hnutí. „Chci být především normální politička, možná ještě o něco lepší. Snažím se, aby lidé pochopili, že změna pohlaví nedělá lidi horšími,“ uvedla. Strana bojuje za práva homosexuálů a proti vlivu římskokatolické církve na veřejný život. Poslancem strany je i Robert Biedroń, první politik, který se v Polsku veřejně přihlásil ke své homosexualitě.

V rodném Krakově, který je v Polsku považován za baštu konzervativců, získala Grodzká překvapivých 20 tisíc voličských hlasů. Přestože čas od času bývá terčem slovních i fyzických útoků, cítí prý kolem sebe rostoucí toleranci a vstřícnost. Změny v polské společnosti se podle ní neprojevují jen větší tolerancí k transsexuálům, ale i vůči gayům a lesbám nebo asistovanému početí.