S daňovými úniky zatočí Street View, libují si litevské úřady

Vilnius – Ke zjišťování úniků daní z nemovitostí začaly litevské úřady používat Google Street View. Podle státní daňové inspekce to pomůže zjistit, jaké nemovitosti se skrývají pod údajem zapsaným v katastru nemovitostí, a předběžně zhodnotit, zda jejich hodnota odpovídá i hodnotě deklarované. Službu Street View spustil Google v Litvě teprve před týdnem, protože musel překonávat obavy úřadů z ohrožení soukromí a bezpečnosti občanů.

Street View mohou použít i k předběžnému vyhodnocení budov, které se nacházejí daleko od daňových úřadů, aby se mohli inspektoři rozhodnout, zda je nutný důkladný průzkum na místě. „Pomocí tohoto nástroje můžeme rovněž objevit nepřihlášené nemovitosti,“ říká představitel státní daňové inspekce Arturas Kierauskas.

Google shromažďoval v rámci Street View od roku 2007 záběry v řadě zemí světa. Zároveň s tím ale také sbíral citlivá data, což vyvolalo negativní reakce a obavy z porušování práv na soukromí. Firma měla kvůli projektu velké problémy například v Německu, ve Francii a USA za to dostala pokuty.