Kanadský špion donášel Rusku, teď jde na 20 let za mříže

Halifax – Zpravodajský důstojník vojenského námořnictva Jeffrey Paul Delisle půjde na dvacet let do vězení za špionáž pro Rusko. Podle soudce se tak měl dopouštět za peníze a s jasným vědomím toho, co činí. Moskvě měl sdělit informace například ohledně výzbroje či o těch zónách oceánu, které kanadské radary nepokrývají. Delisle se již loni k výzvědné činnosti přiznal.

Soudce Patrick Curran ve vysvětlení rozsudku uvedl, že Delisle své služby nabídl Rusku za úplatu zcela chladnokrevně a s jasným vědomím toho, co činí. Ve vězení si má odpykat 18 let a pět měsíců, část do zbývajícího dvacetiletého trestu strávil ve vazbě.     

Obviněný důstojník pracoval na atlantickém velitelství kanadské armády v Halifaxu od roku 2001, v době zatčení byl pracovníkem jeho zpravodajské sekce. Podle dřívějších zpráv médií prozradil Rusku informace o podmořských „mrtvých zónách“, tedy sektorech oceánu, které kanadská radarová obrana nepokrývá. Moskvu měl rovněž informovat o kanadské vojenské výzbroji a o trasách kanadských bitevních lodí v polárních oblastech Arktidy, ale například i na Blízkém východě.