Za násilné stříhání vlasů a vousů si vůdce skupiny Amišů odsedí 15 let

Cleveland (USA) – Vůdce odpadlické skupiny od křesťanské sekty Amišů půjde na 15 let do vězení. Sedmašedesátiletý Samuel Mullet stál v čele 16členné skupiny, která ostatním Amišům násilím stříhala vlasy a vousy. Právě plnovous či dlouhé vlasy jsou přitom jedním z průvodních znamení konzervativně žijící komunity z Massachusetts a odstranění se považuje za urážku. Ostatních 15 spolupachatelů bude také zbaveno svobody. Trest si odsedí v rozmezí jednoho až sedmi let.

Mullet a jeho 15 společníků a příbuzných se svého zločinu proti devíti amišským ženám a mužům dopustili na podzim roku 2011 v Berholtzu na východě Ohia. Agresivní Amiše, kteří se odtrhli od hlavního náboženského proudu, uznal soud již loni v září vinnými ze zločinů z nenávisti.

Amišové věří, že jim bible nařizuje nechat si narůst dlouhé vlasy a po svatbě se přestat holit. Předkové Amišů do Spojených států emigrovali z Evropy v 18. a 19. století. Odmítají používat elektřinu nebo moderní techniku, nesouhlasí také s násilím a militarismem. Nejezdí autem a cestují většinou v povozech tažených koňmi. Chodí oblečeni jako před dvěma sty lety, ženy nosí čepce a muži plnovous. V USA jich žije kolem 250 tisíc.