K Zemi se řítí asteroid, v pátek ji mine jen těsně

Praha - Příští pátek proletí těsně kolem Země asteroid 2012 DA14. Planetu mine ve vzdálenosti 28 tisíc kilometrů, tedy blíž než obíhají některé družice. Srážku se Zemí ale astronomové vylučují. Mizivá je podle nich i pravděpodobnost, že těleso smete nějaký satelit. Průlet asteroidu bude vidět běžným dalekohledem. Nad střední Evropou se objeví na nebi v pátek zhruba v 9 hodin večer.

K Zemi se řítí asteroid velký jako patnáctipatrový dům a těžký skoro jako tisíc největších dopravních letadel světa A380. Planetu mine jen těsně - prolétne mnohem blíž, než obíhá Měsíc, dokonce blíž než krouží meteorologické nebo telekomunikační satelity. „Je to vlastně nejtěsnější přiblížení, jaké jsme zatím v historii pozorovali,“ podotkl specialista na asteroidy Petr Scheirich.

Planetka jménem 2012 DA14 se Zemi nejvíce přiblíží až na 27 700 kilometrů 15. února ve 20:24 SEČ, kdy přeletí nad pobřežím Sumatry rychlostí 7,8 kilometrů za vteřinu.


Vědci ujišťují, že mají přesná data - nic se stát nemůže

Podle Dona Yeomanse, ředitele oddělení blízkozemních objektů NASA, se ale objekt se Zemí srazit nemůže. „Jeho dráha je velmi dobře známá, víme přesně, kudy proletí,“ poznamenal Yeomans. „V průměru se asteroid této velikosti do takové blízkosti Země dostává každých 40 let. Srážka s naší planetou hrozí každých 1 200 let,“ upřesnil Yeomans během telefonické konference.

Asteroid 2012 DA14 těsne mine Zemi
Zdroj: ČT24

Asteroid se přitom k Zemi pravidelně vrací. V delší budoucnosti už si astronomové průletem „v bezpečné vzdálenosti“ tak jistí nejsou. Případný dopad srovnávají s následky po explozi tunguského meteoritu na začátku 20. století na Sibiři. „To už je energie, která stačí na zničení takového města, jako je Praha,“ konstatoval Pavel Suchan, místopředseda České astronomické společnosti.

V době, kdy bude těleso kolem Země procházet, nezpůsobí nic. „Asteroid nezmění přílivy. Nezpůsobí výbuch sopky, ba nebude mít sebemenší vliv ani na počasí,“ uvedl ředitel rokycanské hvězdárny Karel Halíř. „Ještě před deseti lety bychom nedokázali planetku 2012 DA14 odhalit,“ uvedl Lindsey Johnson o pokroku posledních let.

Vědci mají přehled o naprosté většině asteroidů

V sousedství naší planety se však prý nachází okolo půl milionu podobných objektů, které je obtížné vystopovat. Zatím jsou vědci s to v blízkosti planety odhalit 95 procent asteroidů o průměru jednoho kilometru a více.

Ačkoliv se asteroid nepřiblíží blíž než na 28 tisíc kilometrů, ve vesmírných vzdálenostech to není téměř nic.

Dosud obíhal asteroid kolem Slunce jednou za 368 dní. Po tomto těsném přiblížení ale změní svou dráhu a tím i dobu oběhu. Znovu se přiblíží Zemi v roce 2026.