V Melbourne byl namíchán historicky nejdražší koktejl

Melbourne - V australském Melbournu se konal večírek, na němž se namíchal a prodal nejdražší koktejl v historii. Pojmenovali ho Winston a nejmenovaný jedinec utratil za skleničku nápoje v přepočtu 246 tisíc korun. Večírek se konal v rámci oslav nového čínského roku, který je v Austrálii díky mnoha asijským menšinám důležitým svátkem.

Nejslavnější australský barman přiznal, že byl při otvírání láhve za několik milionů korun nervózní. Základem koktejlu za čtvrt milionu se stal francouzský koňak Croizet, ročník 1858. Servíroval se na palubě Titaniku a popíjel ho i Winston Churchil. 

Nedávno se jedna stará láhev vydražila v Šanghaji za tři miliony korun. Nejbohatší z bohatých podle melbournského barmana hledají výjimečné zážitky. „Věřím, že jejich záliba je luxus. Je na prvním místě. Hledají něco, po čem budou mít luxusní pocit a budou cítit, že jejich peníze za ten luxus stojí,“ podotkl Joel Heffernan. 

Číňané v Austrálii utrácejí ostošest

Párty se konala v nejluxusnějším komplexu kasin a hotelů v Austrálii. Víc než polovinu hostů zatím stále tvoří domácí návštěvníci. Čím dál víc sem ale jezdí Asiaté, hlavně Číňani. Ti jsou v kasinech schopni utratit statisíce, až miliony dolarů za noc. Mezi takzvanými „high-rollers“, tedy lidmi schopnými utratit za jednu noc až miliony dolarů, je Číňanů 90 procent.

Gary O’Neill, mluvčí Crown Casino and Entertainment Complex:

„Množství peněz, které vychází z Číny do zbytku světa, se fenomenálně zvyšuje, a to nejenom do středisek hazardu jako je Macau, Singapur, Las Vegas a Austrálie, ale z řady důvod i do běžné turistiky.“


Vedení hotelu proto očekávalo, že koktejl koupí někdo z Číňanů. Nakonec je ale předběhl vietnamský podnikatel, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Podle pořadatelů je to důkaz dobrého zdraví asijských hospodářství. Zatímco EU nebo USA stagnují, ekonomie Číny, Filipín, Thajska nebo Vietnamu rostly vloni o 5 až 8 procent. A právě na klienty z těchto zemí se výrobci luxusních produktů na celém světě chtějí v příštích letech zaměřovat.