MHD zdarma v Tallinnu zabrala – cestujících je víc, aut ubylo

Tallinn – Estonská metropole hlásí první úspěchy po zavedení bezplatné veřejné dopravy. Funguje od letošního Nového roku jako první mezi evropskými hlavními městy. Podle tallinnské radnice hned za první měsíc provozu narostl počet cestujících o 10 procent, zatímco aut v ulicích Tallinnu ubylo zhruba 15 procent. Kritici ale označují celý projekt za populismus.

Autobusy a tramvaje využívá v estonském Tallinnu víc než polovina ze 400 000 obyvatel. Většina je teď spokojená – díky veřejné dopravě zdarma ušetří 400 až 500 euro. K cestování po Tallinnu nyní potřebují pouze zelenou kartu, kterou dostane každý, kdo má ve městě trvalý pobyt. Cizinci a mimotallinnští ovšem platí dál.

Radnici bude celý projekt stát ročně kolem 12 miliónů eur – to je celá čtvrtina jejího dopravního rozpočtu. Podle náměstka tallinnského starosty na tom i tak město vydělá, a sice menšími dopravními zácpami a čistším vzduchem. „Šedesát procent znečištění ovzduší ve městě pochází z provozu malých osobních aut,“ říká náměstek tallinnského starosty Taavi Aas.

Kritici bezplatné tallinnské dopravy v tom ale vidí populismus. Poukazují například na bídný stav vozového parku a další problémy. Navíc – velké peníze vydané na bezplatný provoz veřejné dopravy budou podle nich v rozpočtu města chybět. „Dal bych ty peníze raději na školky, předškolní zařízení a na modernizaci dopravní sítě,“ navrhuje ekonom Tallinnské technické univerzity Carsten Staehr.

Zda jsou námitky kritiků na místě, se ukáže už letos v létě, kdy chce radnice fungování bezplatné MHD detailně vyhodnotit. Představitelé města přitom budou muset brát v potaz i vůli jeho občanů – ti si totiž veřejnou dopravu zdarma loni odhlasovali v referendu.