HIT NA WEBU: Jihokorejští vojáci líčí své strasti v parodii na Bídníky

Soul - Jižní Korea a Spojené státy podnikají společné armádní cvičení na východě Korejského poloostrova právě ve chvíli, kdy komunistický sever hrozí novou jadernou zkouškou. Jihokorejští vojáci ovšem bodují nejen v terénu - nečekaný úspěch totiž slaví na internetu jejich parodie na muzikál Bídníci. Místo soubojů ve vzduchu tam hrabou vojenští piloti sníh na ranveji. V klipu líčí strasti skoro dvouleté povinné vojenské služby, kdy jsou vojíni celé měsíce odříznuti od rodin.

Za zvuku populárních melodií se odehrává jihokorejská verze na motivy slavného Hugova románu Bídníci. Za vojínem Jeanem Valjeanem přijede přítelkyně. Jenže neoblomný velitel mu povolí jen desetiminutovou schůzku. Valjeanově dívce to nestačí a zklamaná se s vojákem rozchází. Spolubojovníci ho pak na pokoji utěšují, že takový je úděl všech branců. 

Smutný příběh podle vlastních zkušeností nazpívali a natočili členové letecké jednotky. „Byli jsme si jistí, že s námi budou cítit všichni Korejci a Korejky, které mají bratry nebo syny,“ řekl Čung Da-hun, režisér klipu. 

Na natáčení třináctiminutového videa se podílelo 80 branců. Klip stál v přepočtu 17,5 tisíce korun a za tři dny ho na internetu vidělo přes dva a čtvrt milionu lidí, včetně hvězd původní muzikálové verze. „Nečekali jsme takový ohlas ze zahraničí, protože ne všude mají povinnou vojenskou službu,“ konstatoval Čung Da-hun. 

Přes nečekaný úspěch na poli zábavy ale musí 600tisícová jihokorejská armáda hlavně zůstat ve střehu. Pomoci mají i právě končící manévry s Američany. Mezi severem a jihem poloostrova panuje už skoro 60 let jen velmi křehké příměří. Pchjongjang v prosinci úspěšně odpálil raketu dlouhého doletu a plánuje třetí jadernou zkoušku.