Nemovo řádění nepřežilo 13 lidí, život se pomalu vrací do normálu

New York – Silná sněhová bouře Nemo, která v pátek a sobotu zasáhla severovýchod Spojených států, si vyžádala nejméně desítku životů. Další nejméně tři lidi blizard usmrtil v Kanadě. Ochromena byla doprava a dodávky elektrické energie – za poslední dva dny bylo zrušeno přes 5 800 letů a zhruba 700 000 domácností zůstalo bez proudu. Bouře se mezitím posunula východním směrem nad moře a život v postižených oblastech se pomalu vrací k normálu.

Bouře zasypala oblast mezi New Yorkem a Bostonem, kde žije na 25 milionů lidí, až 90 centimetry sněhu. Na dálnicích uvízlo mnoho řidičů a místy napadlo tolik sněhu, že lidé ani nemohli otevřít dveře svých domů. Úřady nyní odklízejí ze silnic sníh, ale provoz je stále minimální a v některých státech stále platí zákaz jízd autem.

Samotný New York nicméně vyvázl z řádění živlů poměrně dobře – napadlo tam necelých 30 centimetrů sněhu a město je podle starosty Michaela Bloomberga „ve skvělém stavu“. Spolu s guvernérem už také sousedním státům slíbili pomoc, hlavně techniku a lidské síly. A to nejen kvůli odstraňování sněhu, ale i následkům povodní, které zasáhly některá pobřežní města.

Dušan Neumann, publicista:

Dušan Neumann„Nebyl to rekordní příval sněhu. Rekordní ale byla rychlost větru, která učinila z Nema daleko horší a nebezpečnější bouři a také způsobila velké výpadky elektřiny, protože popadalo mnoho stromů. (…) My jsme na ty blizardy celkem zvyklí. I tady v Pensylvánii se to jednou za dva tři roky zblázní a během noci napadne devadesát centimetrů sněhu.“


Horší byla situace na přilehlém Long Islandu, kde ve sněhu v noci na sobotu beznadějně uvízly nejen stovky automobilů, ale také sněžné pluhy. Ve státech Massachusetts, Rhode Island a Connecticut byly v sobotu silnice otevřené jen pro nejnutnější dopravu, toto omezení už ale bylo odvoláno.

Tři největší newyorská letiště byla zprovozněna v sobotu ráno místního času, zatímco na bostonském Loganově letišti byly lety obnoveny až v sobotu pozdě večer. Během dneška by se postupně situace na letištích měla zlepšovat, i když podle webu FlightAware může být ještě zrušeno několik stovek letů.

„Doufáme, že v pondělí, nejpozději v úterý, bude už všechno fungovat jako obvykle,“ sdělil šéf massachusettského Úřadu pro letectví Ed Freni.

Ráno místního času bylo bez elektřiny stále 350 000 uživatelů. Některé školy už oznámily, že v pondělí zůstanou zavřené. Další sněhovou bouři nyní čeká sever Spojených států v oblasti mezi státy Colorado a Minnesota.

Mezi mrtvými je i jedno dítě

Bouře si podle dosavadních informací vyžádala nejméně 13 obětí na životech. Například v Bostonu se jedenáctiletý chlapec a dvacetiletý muž udusili oxidem uhelnatým, když seděli v autech s běžícím motorem, protože se chtěli ohřát. Chlapcův otec mezitím odklízel sníh. Výfuk zakrývala sněhová závěj, takže se jedovatý plyn vracel do vozu.

Ve státě New York ztratila osmnáctiletá řidička na zasněžené vozovce kontrolu nad autem a přejela seniora. Další člověk zemřel při automobilové nehodě ve státě New Hampshire. V Connecticutu auto usmrtilo dalšího chodce a v New Yorku zahynul třiadvacetiletý muž při odklízení sněhu u domu, když jeho pluh sjel ze silnice. Podobná nehoda se stala osudnou také muži ve státě New York.

Video Telefonát Martina Řezníčka
video

Telefonát Martina Řezníčka

Také další dva lidé zemřeli při odklízení sněhu ve státech New York a Connecticut, kde byl navíc nalezen mrtvý muž pod hromadou sněhu před svým domem. V connecticutském Danbury se zabil muž, jenž uklouzl na střeše své zasněžené verandy.

V Hamiltonu v kanadské provincii Ontario zemřela kromě dalších obětí osmdesátiletá žena poté, co při odklízení sněhu před svým domem zkolabovala.