Návrat do středověku: Mladí Poláci utíkají z měst do přírody

Kuňkovce - Nebývalou popularitu si mezi mladými Poláky z měst získal nový způsob odpočinku. Na čas se vzdávají zaměstnání i života ve městě a odcházejí žít do malé dřevěné vesnice v divoké přírodě. Ti nejodolnější v ní dokonce tráví zimu. Odměnou jsou jim zážitky, které by ve městě nezažili.

V dřevěné osadě u vsi Kuňkovce na polsko-ukrajinských hranicích se děti města učí sekat dříví, topit v kamnech a postarat se o jídlo - věci, které už dávno zapomněly nebo vůbec nezažily. Mladí odložili mobily i počítače a v kulisách malé středověké vesnice s názvem Fantasy začínají od nuly. 

Jsou odkázáni jeden na druhého a zkoušejí, jak dlouho tady vydrží. Dřevěná stavba nenabízí žádné pohodlí, je tu ale ticho, příroda a čistý vzduch. „Je to snaha žít více tradičně, přiblížit se přírodě,“ říká zakladatel vísky Remigiusz Maciupa.

Život ve středověké vesnici Fantasy
Život ve středověké vesnici Fantasy

Kritici se jim smějí a mluví o útěku z reality. Pro obyvatele vesničky to ale není jen hra. „Je to zkouška. Hra je, když máš nějaké jistoty. Když víš, že rychle skončí a půjdeš zpátky do tepla. My tady zůstáváme dny a týdny, to už rozhodně není hra,“ konstatuje další z obyvatel Oskar Usarek. 

Začalo to v roce 2010 jako projekt pro milovníky fantasy a občasné návštěvníky. Jenže postupem času se z dřevěné vesničky stalo něco víc. Obyvatelé si občas musí nakoupit nebo přijmout pomoc zvenčí. Vesnice má být ale čím dál soběstačnější. 

Někteří vzdají pobyt po pár dnech, vesnička Fantasy ale přitahuje stále další a další zájemce - jako místo, kde si přetechnizovaní lidé nejlépe vyčistí hlavu.