Vrhl se po hlavě do boje proti Talibancům

Washington - Americký prezident Barack Obama vyznamenal bývalého vojáka za jeho hrdinství během přestřelky v Afghánistánu. Jednatřicetiletý Clinton Romesha vedl před čtyřmi lety bitvu proti stovkám bojovníků Talibanu. Stal se teď teprve čtvrtým žijícím veteránem z Afghánistánu či z Iráku, který dostal americké nejvyšší vojenské ocenění – Medaili cti.

Podle oficiálního prohlášení americké armády provedlo 3. října 2009 kolem šesté hodiny ranní 400 talibanských bojovníků cílený útok na americkou základnu. Dějištěm krvavé bitvy byl v říjnu 2009 odlehlý post na dně horského údolí. Talibanci zopakovali rok starý scénář z útoku na nedalekou základnu. Celodenní palba z kopců zabila 8 Američanů, 22 zranila. 

Základnu povstalci obklopili ze čtyř stran, byli v převaze a začali útočit s raketovými granáty, minomety a kulomety. Seržant Romesha se přitom vrhl přímo do boje, zabil několik útočníků pak ho ale zasáhl šrapnel. On přesto bojoval dál a útok pomohl odrazit. Dostal navíc zraněné kolegy do bezpečí a odnesl vlastníma rukama i dva padlé. Celkem se podařilo tomuto vojákovi zneškodnit dohromady více jak 40 Talibanců – deset jich zabil, 35 zranil. 

Otec tří dětí žije teď se svou rodinou v Severní Dakotě, kde pracuje v ropném průmyslu.