Pach splašků a nesnesitelné vedro - luxusní plavba se změnila v peklo

Mexiko/Washington - Již více než tři dny nedobrovolného pobytu na moři má za sebou přes 4 200 osob na poškozené výletní lodi Carnival Triumph, která v neděli uvázla v Mexickém zálivu a teď míří k americkému pobřeží. Na lodi prý panují otřesné podmínky – rozlévají se splašky z přeplněných toalet, dochází čistá voda a potraviny. Společnost, která loď provozuje, vyplatí každému z cestujících odškodné ve výši 500 dolarů (asi 9 500 korun).

Pohonný systém více než 270 metrů dlouhého plavidla poškodil nedělní požár ve strojovně. Nehoda se odehrála u jižní části středoamerického poloostrova Yukatán, odkud loď táhnou vlečné čluny do přístavu Mobile v americkém státě Alabama. Carnival Triumph by tam měl dorazit nejpozději dnes v noci.

Loď Carnival Triumph provozuje společnost Carnival Cruise Lines, vlajková loď britsko-americké firmy Carnival Corporation, největšího rejdařství světa. Jednou z dceřiných společností Carnival Corporation je i italská polečnost Costa Crociere. Ta provozovala loď Costa Concordia, jež havarovala loni u západoitalského pobřeží. Zahynulo tehdy 32 lidí.

Carnival Triumph se na plavbu vydal minulý čtvrtek z texaského Galvestonu s 3 143 cestujícími a 1 086 členy posádky. Do města se měl vrátit v pondělí po čtyřdenní plavbě.

Carnival Triumph
Carnival Triumph

Na lodi teče aspoň studená voda

Mluvčí společnosti Carnival Corporation Vance Gulliksen ve středu řekl, že technikům se podařilo částečně obnovit přívod proudu. Na lodi prý teče studená voda a další tři plavidla společnosti Carnival mají poškozené lodi doplnit potraviny a další zásoby.

Carnival Cruise Lines již dříve uvedla, že cestujícím vyplatí částku, kterou za nevydařený výlet uhradili, náklady za dopravu a poskytne jim slevu na další plavby se společností. Ve středu upřesnila, že se rozhodla vyplatit dalších 500 dolarů na osobu, aby cestující odškodnila za „velmi namáhavé podmínky“ na palubě. Společnost uznala, že loď měla technické problémy už před požárem.

Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě uvedl, že zahájil vyšetřování požáru. Záležitost je prý však především věcí bahamských úřadů, protože loď plula pod bahamskou vlajkou.