Putin burcuje kvůli olympiádě všechny bezpečnostní složky

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin nařídil pohotovost ruským bezpečnostním silám kvůli zimním olympijským hrám v Soči. Mají zabránit případným teroristickým útokům radikálních islamistů.

Zimní olympiáda se v letovisku u pobřeží Černého moře bude konat touto dobou příští rok. Putin zvýšenou bdělost oznámil poté, co dnes ráno zahynuli čtyři policisté při explozi nálože, která vybuchla na kontrolním postu dopravní policie v nedaleké kavkazské republice Dagestán. Ruští vojáci později zastřelili čtyři teroristy spojované s atentátem.

Putin prohlásil, že „všechny protiteroristické síly by měly být na nejvyšší úrovni bdělosti a připravenosti“. Nejdůležitější věcí je ochrana životů lidí. Je nezbytné poskytnout spolehlivou ochranu proti terorismu (…) široké veřejnosti," řekl Putin na setkání se zástupci Federální služby bezpečnosti (FSB) s poukazem na blížící se mezinárodní sportovní akci.

Internet pod větší kontrolou?

Ruský prezident dále varoval před zasahováním do vnitřních záležitostí Ruska ze strany nevládních organizací financovaných ze Západu a také se vyslovil pro silnější kontrolu internetu. Zvláště pak varoval před radikálními silami, které by prý mohly chtít využívat média k zasévání nenávisti ve společnosti.

Moskva bojuje proti islamistickým povstalcům v hornatém regionu severního Kavkazu už více než deset let - tedy od doby, co se jí podařilo získat zpět kontrolu nad Čečenskem, proti jehož separatistům vedla v posledních dvou desetiletích dvě války. Na nejzápadnějším okraji kavkazského regionu, z něhož jsou téměř každodenně hlášeny násilnosti, leží Soči.

V Dagestánu byla jen v roce 2011 zabita více než stovka příslušníků bezpečnostních sil. Kreml v poslední době do regionu u Kaspického moře vyslal dodatečně na 30 000 vojáků.

Putin na setkání s důstojníky FSB rovněž upozornil na to, že jen loni bylo v Rusku odhaleno 200 spolupracovníků západních rozvědek. „Dvanáct z nich bylo přistiženo in flagranti,“ řekl Putin, jenž koncem 90. let sám stál v čele FSB.