Překvapení vědci hlásí objev nové sovy

Jakarta - Vědci pátrající po nočních ptácích v Indonésii identifikovali nový druh sovy. Podle jejich zjištění má jasně odlišný druh houkání a patrně se nevyskytuje nikde jinde na světě. Sovička s latinským jménem Otus jolandae byla poprvé zaznamenána v roce 2003, nyní byla formálně pojmenována a vědci svá zjištění zveřejnili v on-line časopise PLOS ONE.

Zdroj: ČTK/AP Autor: PLOS ONE, Philippe Verbelen

„Jsem překvapený, že skutečná identita tohoto ptáka zůstala před vědeckým světem utajena tak dlouho,“ uvedl George Sangster ze Švédského muzea přírodní historie, hlavní autor vědecké studie. „Je běžná a dá se najít na různých místech ostrova. Hlasově se projevuje často, takže je těžké ji minout,“ dodal s tím, že objev nebyl publikován deset let kvůli nezbytné ověřovací práci.

Otus jolandae je drobná sova s hnědými a bílými pírky a velkýma, zlatýma očima. Po více než století se předpokládalo, že patří mezi podobné indonéské druhy. Až její výrazné houkání, které je zcela odlišné od jiných sov, přimělo vědce zajímat se o to, zda nejde o nový, zatím neznámý druh.


Otus jolandae
Zdroj: ČTK/AP
Autor: PLOS ONE, Philippe Verbelen

Sova byla nalezena jen na ostrově Lombok, asi 15 kilometrů od Bali. Tento ostrov navštěvují ornitologové méně často než jiné části Indonésie. To mohlo podle vědců přispět k tomu, že sova tak dlouho unikala vědecké klasifikaci.

„Teď, když je na tomto ostrově známa tahle nádherná sova, doufáme, že na Lombok zamíří víc ptačích nadšenců,“ dodal Sangster. „Ornitologové se dlouho poplácávali po zádech ve víře, že klasifikace ptáků je 'prakticky úplná'. S každým novým objevem je tohle tvrzení méně důvěryhodné a podtrhuje, že dokonce ani po 150 letech výzkumu neznáme všechny ptáky v indo-malajské oblasti.“

/*json*/{"map":{"lat":-8.3799965384869,"lng":116.33422851562,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-8.450638800331,"lng":116.27380371094,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/