Plavba hrůzy skončila, cestující se dočkali pevniny

Mobile – Cestující z výletní lodi Carnival Triumph se po pěti dnech dočkali vytoužené pevniny. Porouchaná loď přistála v americkém přístavu Mobile ve státě Alabama a všech více než 3 200 pasažérů se vylodilo. Po požáru nefungovaly na lodi toalety, netekla voda. Splašky se rozlévaly po lodi, cestující museli kvůli zápachu spát na chodbách nebo na otevřené palubě.

Cestující si po dlouhých dnech konečně mohli zazpívat písničku „Sweet Home Alabama“. Loď totiž dorazila do přístavu Mobile právě v Alabamě. Nejdelší byly pro cestující poslední hodiny, kdy loď manévrovala u přístavu, to trvalo celkem šest hodin. Jeden s cestujících Clark Jones to BBC popsal jako noční můru, protože loď byla tak blízko břehu a oni už se těšili na vylodění.

O co nejrychlejší vylodění pasažérů se pak starala více než tisícičlenná posádka, i tak to ale trvalo přes čtyři hodiny a u východu z lodi se tvořily dlouhé fronty. Téměř každý si už totiž přál být pryč. Po požáru ve strojovně lodi nefungovaly toalety, nedostávala se ani voda a podle některých cestujících dokonce docházelo jídlo. 

Newyorčanka o plavbě na Carnival Triumph:

„Byla jsem u 11. září a zvládla jsem to, ale tohle bylo horší, protože nemůžete nikam utéct. V New Yorku jsem tenkrát aspoň mohla běžet dolů po ulici nebo někam, ale tohle bylo poprvé a naposledy, kdy jsem se vydala na takovou plavbu.“


„Nebyla tam žádná voda. Museli místo nefungujících toalet používat pytle a dávat je za dveře. Měli málo jídla a bylo tam velmi horko a nepohodlno. Snažili se to prostě zvládnout, než se dostali sem,“ říká matka jedné z cestujících. 

Přestože museli cestující snášet provizorní podmínky, většinou chválí nasazení posádky. Prý se snažili zajistit pasažérům co nejlepší komfort, jaký byl v takové situaci možný. „Pracovali nonstop,“ říká cestující Julie Morganová. 

Prezident firmy Carnival CEO, která loď provozuje, se osobně přímo na palubě cestujícím omluvil. „Jsme pyšní na to, že nabízíme našim hostům skvělé zážitky z dovolené, to se ale bohužel v tomto případě nestalo,“ řekl Gerry Cahill. Slíbil cestujícím odškodné.

Pohonný systém více než 270 metrů dlouhého plavidla poškodil nedělní požár ve strojovně, do amerického přístavu ho proto musely odtáhnout vlečné lodě. Záchranná operace ale nebyla bezproblémová, vlečné lano se ve čtvrtek přetrhlo, což znamenalo zpoždění oproti původním plánům. 

Mluvčí společnosti přiznal, že loď měla problémy s elektřinou již dřív, na začátku února se ale opravily alternátory. Podle společnosti se tak nedalo předpokládat, že by mohlo dojít k požáru.

Jednou z dceřiných společností Carnival Corporation je i italská společnost Costa Crociere, která provozovala loď Costa Concordia, jež havarovala loni u italského pobřeží. Zahynulo tehdy 32 lidí.

Video Reportáž Blanky Závitkovské
video

Reportáž Blanky Závitkovské