Netanjahu si příště koupí zmrzlinu ze svého

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nechal z rozpočtu vyškrtnout 10 000 šekelů (asi 51 000 korun), které měly sloužit k financování zmrzliny v jeho rezidenci. Vanilková a pistáciová zmrzlina jsou podle deníku Jediot Achronot Netanjahuovou slabostí. Izraelské sdělovací prostředky často Netanjahua a jeho manželku Sarah kritizují za údajně nákladný životní styl.

Ekonomický server Calcalist se pustil do výpočtu, o kolik porcí zmrzliny se premiér škrtem dobrovolně připravil. Jestliže kilogram premiérovy oblíbené zmrzliny stojí 60 šekelů, znamená to, že za 10 000 šekelů ročně se dá každý měsíc zakoupit 14 kilogramů zmrzliny.

Netanajhuův mluvčí řekl, že premiér nechal hned, jakmile se dověděl, že existuje smlouva o pravidelných dodávkách zásob od zmrzlináře, tuto položku z rozpočtu vyškrtnout jako nepřiměřeně vysokou.

Vanilková zmrzlina
Vanilková zmrzlina

Jediot Achronot článek končí otázkou, zda půjde premiér v podobných úsporách hlouběji. V jeho rezidenci se v roce 2011 utratilo 2,46 milionu šekelů (13 milionů korun) z veřejných peněz a mezi položkami byl například úklid, oblečení a strava.

Minimální mzda v Izraeli je 4 300 šekelů (22 000 korun). Izrael patří k zemím s největšími rozdíly mezi příjmovými skupinami občanů. Neschopnost rostoucího počtu rodin zaplatit základní životní potřeby vyvolala v zemi sociální protesty. Vyrovnání těchto rozdílů bylo jedním z nejvýznamnějších témat nedávné volební kampaně.