Norové mají o zábavu postaráno: V televizi jim plápolá oheň

Oslo - Norská veřejnoprávní televize NRK od dnešního večera v hlavním čase vysílá plápolání ohně v krbu - i s odborným komentářem. Akční podívaná má trvat 12 hodin. Norská televize má s podobnými pořady dobrou zkušenost - přenos cesty trajektu norskými fjordy a putování vlaku z Osla do Bergenu sledovaly stovky tisíc lidí.

„Budeme hovořit o vědátorských tématech jako hoření, štípání dřeva a rovnání polen, ale také zařadíme kulturní vložky v podobě hudby a poezie,“ řekl producent programu Rune Möklebust před očekávanou relací. „Bude to velmi pomalý, ale ušlechtilý televizní pořad,“ ujišťoval Möklebust.

Norové neberou oheň na lehkou váhu

Televize se nechala inspirovat úspěšnou populárně naučnou knihou o palivovém dříví od Larse Myttinga, jenž byl do televize pozván jako host. Jeho knihy se v pětimilionovém Norsku loni prodalo téměř 130 000 výtisků. Před Vánocemi se lépe prodával už jen román Padesát odstínů šedé.

NRK vysílala 134hodinovou plavbu trajektu
NRK vysílala 134hodinovou plavbu trajektu

V televizi NRK nejde o první podobný výstřelek. V roce 2011 stanice vysílala nepřetržitě 134 hodin cestu trajektu podél malebných norských fjordů z jihozápadního města Bergen až k arktickému Kirkenesu. Šlo o světový rekord, pokud jde o délku televizního pořadu. Kamery snímaly fantastickou krajinu, ale také třeba pasažéry odpočívající na lehátkách či posádku na můstku. V jednu chvíli bylo k obrazovkám přikováno až 600 000 diváků, což bylo přes 60 procent lidí, kteří měli zrovna puštěnou televizi.

Předchozí přenos osmihodinové cesty vlakem z Osla do Bergenu byl dokonce tak populární, že si diváci vyžádali jeho opakování.

Přenos jízdy vlaku musel být kvůli zájmu diváků reprízován
Přenos jízdy vlaku musel být kvůli zájmu diváků reprízován

Televize tak nemá obavy, že by Norové hromadně nežhavili obrazovky i tentokrát. „Norové mají k ohni duchovní vztah,“ vysvětluje Möklebust. „Oheň je důvodem, proč jsme tady, pokud bychom neměli dříví na otop, umrzli bychom,“ dodal producent.