Tuniskou opozici vystřídá v ulicích vládní Strana obnovy

Tunis - V Tunisku se odpoledne chystají další protesty. Tentokrát je však svolala vládní Strana obnovy, která tak chce demonstrovat svůj nárok na vedení země. Strana odmítá návrh svého generálního tajemníka a premiéra Hamádího Džibálího vytvořit po přechodnou dobu úřednickou vládu. Džibálí mezitím ustoupil tlaku a rozhodnutí o vytvoření nového kabinetu odložil na pondělí.

Islamistická Strana obnovy nesouhlasí s rozhodnutím svého generálního tajemníka a premiéra Džibálího vytvořit nový úřednický kabinet. Rozpuštění vlády, v níž má rozhodující slovo, zásadně odmítá. Kabinet prý vzešel z demokratických voleb, a není proto důvod, aby odstupoval. Své kroky proto chystá demonstrovat v ulicích.

Džibálí po večerní schůzce s šéfy několika partají prozatím ustoupil. „Znovu se sejdeme a pokusíme se najít řešení, se kterým budou spokojení všichni. Všichni jsme si vědomi vážnosti a citlivosti situace,“ řekl po schůzce.

Už minulý týden demonstrovaly v ulicích kvůli vraždě opozičního lídra Šukrího Bilajda desetitisíce Tunisanů, kteří z tohoto činu vinili vládní stranu. Politické krize v zemi už začali využívat islámští radikálové. Rozšiřují své aktivity a pod záminkou ochrany obyvatel organizují ozbrojené bezpečnostní hlídky v několika městech.