Barmská vláda popírá použití fosforu proti demonstrantům

Rangún - Barmská vláda odmítla zprávu asociace nezávislých právníků, podle níž barmská policie použila k rozehnání účastníků listopadové demonstrace proti důlnímu projektu na severozápadě země bílý fosfor. Závěry, k nimž vyšetřovatelé došli, ale vláda nijak nekomentovala. Mluvčí prezidenta zprávu odmítl s tím, že vláda uzná pouze výsledky oficiálního vyšetřování, které vede vládní skupina expertů v čele s opoziční vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij.

„Nestudujeme ani nekomentujeme individuální vyšetřování,“ řekl mluvčí prezidenta a zdůraznil, že zpráva nezávislých právníků může „vnést zmatek“ do práce oficiální vyšetřovací komise. Ta podle očekávání nezveřejní své závěry před koncem února.

Po policejním zásahu skončila loni v listopadu více než stovka lidí, převážně buddhistických mnichů, s popáleninami, které byly podle úřadů způsobeny slzným plynem a kouřovými granáty. Analýza provedená v laboratoři v thajské metropoli Bangkoku ale našla stopy bílého fosforu v kanystrech, které na místě protestu u měděného dolu zanechali policisté a které později našla skupina právníků.

Bílý fosforBílý fosfor se ve válečných konfliktech často používá jako hořlavina sloužící k osvětlení bojiště, označení cílů nebo naopak k zahalení bojiště kouřem. Lze ho ale také použít jako nekonvenční zbraň způsobující mimořádně těžké a špatně hojitelné popáleniny. Hořící bílý fosfor lze uhasit pouze ponořením do vody.


Demonstranti v listopadu protestovali proti důlnímu projektu u města Monywa, protože tamní těžba mědi podle nich ničí životní prostředí, způsobuje zdravotní problémy a odehrává se na území, které bylo zabráno bez adekvátních náhrad.

Incident byl největším použitím síly proti demonstrantům v Barmě od nástupu civilní vlády prezidenta Thein Seina, která po desetiletích vojenské diktatury převzala moc v březnu 2011 a zahájila demokratické reformy.