Polští faráři si s kázáním hlavu nelámou. Prostě si ho stáhnou

Varšava - Více než dvě tisícovky polských farářů se při psaní svého kázání inspirují na internetu – přesněji řečeno si texty kázání stáhnou ze specializovaného a placeného webu. Teologové proti této praxi nemají námitky – tedy v případech, že stažený text farářům poslouží jako inspirace.

Autoři zásobárny nápadů pro polské kazatelny své zákazníky varují, že nenabízejí hotová kázání, ale vlastně jen polotovar. „Nic nenahradí osobní nasazení faráře při dělení se o slovo boží“, a tak nabízené příklady mají posloužit jen „k správné interpretaci evangelia a lepšímu předávání hlásaného slova“.

Trumfem je podle listu Gazeta Wyborcza široký výběr: každý ze čtyř elektronických sborníků obsahuje několik desítek kázání na dané téma, a to vše za sotva deset zlotých (asi 60 Kč). Stačí si jen vybrat, zda má farář kázat na svatbě, či na pohřbu, před dětským publikem, či dospělými farníky.

Za nedělní kázání si faráři připlatí

Jen příručka pro nedělní kázání před náročnějším publikem je dražší, stojí 21 zlotých (asi 130 korun). Platit se dá bankovní kartou, převodem, složenkou i v hotovosti u přepážky. Všechny platby mají sloužit jen k udržování webu v chodu, a ne k zisku.

Majitelé portálu sice rozhovor pro laický tisk odmítli, nicméně církevním novinám už dříve prozradili, že jejich služeb využívá okolo 2 100 duchovních. A tuto praxi obhajují i teologové. „Využívání hotových textů při přípravě kázání není žádná novinka, ale tato praxe trvá už stovky let. Inspirování se cizím textem není nic špatného, pokud ho nevydáváme za vlastní,“ tvrdí Waclaw Oszajca z jezuitského řádu. Pravzory v podobě Kristových kázání jsou zaznamenány už v bibli.