Libyjci zadrželi čtveřici cizinců, šířili křesťanství

Tripolis - Ve spárech libyjských úřadů skončili čtyři cizinci kvůli podezření, že chtěli v zemi šířit křesťanskou víru. Zadrženi byli společně s desetitisíci knih o křesťanství ve městě Benghází ve východní Libyii. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Mluvčí libyjské preventivní bezpečnosti upozornil, že obracení na víru je v převážně muslimské zemi zakázáno.

Tři cizinci jsou občany Egypta, Jihoafrické republiky a Jižní Koreje. Poslední ze čtveřice je Švéd, který cestoval na americký pas. Policie podle agentury AP uvedla, že u nich našla 45 000 knih o křesťanství a dalších 25 000 již bylo rozdáno.

Dotyční byli zadrženi v úterý. Libyjské bezpečnostní složky je vyslýchají a za několik dní je údajně předají libyjské zpravodajské službě, sdělil mluvčí preventivní bezpečnosti agentuře Reuters.

S výtkami ohledně údajného šíření křesťanství se v Libyi již dříve potýkal Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), jenž podle některých tvrzení rozdával v Benghází bible utečencům a snažil se je získat pro křesťanství. Skupina to popřela. Po útocích na své úřadovny v Benghází a v Misurátě musel MVČK loni přerušit svou činnost na východě a v centrální části země.

Instituce takzvané preventivní bezpečnosti vznikla v roce 2011 během konfliktu, při kterém byl svržen tehdejší libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Tvoří ji několik povstaleckých brigád, které se účastnily bojů proti tomuto dlouholetému vůdci. Libyjské vládě se po skončení konfliktu zatím nepodařilo prosadit svou moc nad bezpočtem ozbrojených skupin a při zajišťování bezpečnosti se mnohdy spoléhá na jejich podporu.