Bagdádem otřásla série pumových útoků

Bagdád – Větší částí šíitské čtvrti v Iráku otřáslo dnes ráno několik výbuchů. Šlo o sérii pumových útoků, při nichž přišlo o život přes dvacet lidí. Další sedmdesátka tamních obyvatel je zraněna. Událost oznámila agentura AP s odvoláním na policejní a zdravotnické zdroje.

Sérii mohutných explozí mají na svědomí bomby, které byly ukryty v automobilech. K výbuchům došlo na otevřených tržištích ve čtvrtích Amín, Sadr City, Habibíja a nejméně dvou dalších. Právě tržiště bývají jedním z nejčastějších cílů. Zemřelo celkem dvacet tři lidí. Americký list The Washington Post informoval, že v oblasti jsou ale další desítky zraněných.

V této oblasti se však zdaleka nejedná o první útok. Sebevražedný atentátník včera na severu země zabil vysokého armádního důstojníka a v listopadu minulého roku zahynulo při atentátu na vojenskou základnu ve městě Tadží, která se nachází severně od Bagdádu, přes třicet obyvatel. Nálože byly opět nastraženy v autech.

Od začátku tohoto roku roste stále větší počet útoků a sílí napětí mezi vyznavači dvou větví islámu - sunnity a šíity. Menšinoví sunnité se domnívají, že šíitská vláda premiéra Núrího Málikího pronásleduje sunnitské politiky a snaží se sunnitskou komunitu odstavit z mocenských pozic. Někteří sunnitští politici jsou souzeni za terorismus, viceprezident Tárik Hášimí byl loni odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti. V sunnitských částech země se konají často protesty a demonstrace.