Kypřané půjdou volit znovu, první kolo prezidenta nepřineslo

Nikósie - Opoziční politik Nikos Anastasiadis podle průběžných výsledků zvítězil v prvním kole kyperských prezidentských voleb. O úřad však bude muset bojovat ještě ve druhém kole 24. února.

Po sečtení 87 procent hlasů je Anastasiadis na jasném prvním místě se 45,2 procenta hlasů. Nedosahuje však padesátiprocentní hranice, jejíž překonání by mu již dnes zajistilo prezidentské křeslo. S výrazným odstupem za ním následuje levicový politik Stavros Malas, který obdržel 27,1 procenta hlasů, napsala agentura Reuters.

Anastasiadis je šéfem největší opoziční strany Demokratické shromáždění (DISY). Kypr se nyní potýká s finančními problémy a žádá pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Nynější prezident Demetris Christofias ve volbách nekandidoval. Jeho popularita v poslední době klesla v důsledku ekonomických problémů, kvůli kterým bude země podle odhadů potřebovat úvěrovou pomoc zhruba 17,5 miliardy eur (445 miliard Kč). Anastasiadis tvrdí, že je odhodlán zajistit mezinárodní záchranný program i za cenu velkých úspor.