Pákistánci zuří: Za masakry prý mohou neschopné úřady

Islámábád – Nejméně 81 obětí už má sobotní pumový útok na tržišti v pákistánském městě Kvéta. Mrtvých přibylo, protože řada ze zhruba 180 zraněných v noci zemřela v nemocnici. K útoku byla použita nálož o váze až jednoho tisíce kilogramů. Obyvatelé Kvéty kritizují úřady, které nedokážou podobným masakrům zabránit.

Guvernér státu Balúčistán Zulfikar Magsi se snažil podobným masakrům zabránit. Po svém lednovém nástupu do funkce posílil pravomoci policistů a tajným službám dal volnou ruku. Přesto v Kvétě zemřelo osm desítek lidí. „Vypadá to, že agenti tajných služeb se buď bojí odhalovat teroristy, nebo nemají ani ponětí, kdo proti nim vlastně stojí,“ kritizuje práci bezpečnostních složek guvernér.  

Tunová bomba byla ukryta v cisterně na vodu, kterou na tržiště přitáhl traktor. Nálož pak byla odpálena na dálku. Výbuch zničil řadu obchodů, způsobil zřícení dvoupatrové budovy a zanechal na místě velký kráter. V době exploze na tržišti nakupovaly převážně ženy. Děti se vracely z vyučování. K výbuchu se přihlásila militantní sunnitská skupina Laškare Džhangvi.

Dobrovolníci pomáhají zraněným po explozi
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Arshad Butt

Místní se na vládu zlobí, že je před podobným násilím neumí ochránit. „Vláda moc dobře ví, kdo co dělá a kdo za tímhle stojí. Když bude chtít podobným útokům zabránit, může nařídit, aby nikdo nepřišel na tržiště třeba ani s kuchyňským nožem,“ myslí si místní obchodník.

V Kvétě žije asi půl milionu šíitů. Sunnité je mají za odpadlíky a militantní hnutí tady od devadesátých let zabilo už tisíce lidí. Podle některých tajné složky sunnitské extremisty kryjí nebo dokonce podporují. „Je to důkaz barbarství a bezcitnosti. Děje se to, protože jsme rozdělení a nepodporujeme se navzájem. Něco podobného se samozřejmě stalo už dřív, ale my jsme na vládu netlačili, ani jsme nezaujali jednotné stanovisko. Takže pokud se nesjednotíme, budou nás dál zabíjet,“ varuje student Malik Afzal.

Oběti výbuchu na tržišti v Kvétě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Arshad Butt

Rozezlení příslušníci šíitské menšiny bezprostředně po sobotním útoku protestovali v ulicích Kvéty. Blokovali je hromadami zapálených pneumatik a házeli kameny na projíždějící auta. Někteří šíité stříleli do vzduchu ve snaze udržet lidi stranou místa útoku v obavě z další exploze.

Dnes ráno se život ve městě zcela zastavil. Lidé uposlechli výzvy Demokratické strany Hazárů ke stávce. Tou má být uctěna památka obětí útoku a vyjádřen protest proti pokračujícímu zabíjení členů této etnické a náboženské komunity. Vedení strany plánuje i další protesty, podobné jako následovaly po lednovém útoku. Hazárové tehdy čtyři dny odmítali pohřbít své mrtvé a žádali přísnější postup proti teroristům útočícím na pákistánské šíity. Do Kvéty tehdy přijel premiér a po setkání s protestujícími odvolal místní vládu.

Nejtragičtější útoky v Pákistánu za posledních pět let:

10. ledna 2013, Kvéta, Mingora - Na 125 obětí a přes 200 zraněných si vyžádaly útoky na dvou místech v zemi - v Kvétě explodovaly tři bomby před hernou a další nálož vybuchla při shromáždění věřících ve městě Mingora v údolí Svát.

28. října 2009, Péšávar - Útok na tržišti v Péšávaru v převážně šíitské čtvrti si vyžádal 117 obětí a na 213 zraněných.

10. října 2008, Orakzaj - Sebevražedný atentátník s výbušninami v autě zaútočil na kmenovou radu v Severozápadní pohraniční provincii: 110 mrtvých a 200 zraněných.

1. ledna 2010, Lakki Marvat - U severozápadního města Lakki Marvat zabil sebevražedný atentát 105 lidí a dalších 100 zranil při volejbalovém utkání dvou vesnických mužstev.

9. července 2010, Mohmand - Dvojitý sebevražedný útok na severozápadě země v horské oblasti Mohmand si vyžádal 104 obětí a 120 zraněných; terčem atentátu byli kmenoví stařešinové shromáždění v sídle jednoho z místních zastupitelů.

28. května 2010, Láhaur - Útoky na dvě mešity navštěvované členy reformátorské islámské sekty Ahmadíja v Láhauru zabily 98 lidí a na 120 zranily.

16. února 2013, Kvéta - Nejméně 81 obětí si vyžádal útok na tržiště na převážně šíitském předměstí Kvéty; na 170 osob je zraněno; k akci se přihlásilo sunnitské uskupení Laškare Dahangvi.