Pedofil Dutroux zůstane za mřížemi. Belgie si oddechla

Brusel – Belgický soud zamítl žádost pedofilního vraha Marka Dutrouxe o propuštění do domácího vězení. Podle soudu hrozilo, že by znovu páchal zločiny. Proti jeho propuštění se postavila i vezeňská správa a prokuratura. Jednání soudu vyvolalo velký zájem veřejnosti, v případě propuštění se očekávaly protesty. Dutrouxe považuje velká většina Belgičanů za nejhrůznějšího zločince, který kdy v jejich zemi žil.

Šestapadesátiletý Dutroux, který byl v roce 2004 odsouzen k doživotnímu vězení, chtěl zbytek trestu strávit doma, pod „dohledem“ elektronického náramku. Soud jeho žádost zamítl se zdůvodněním, že není možnost nápravy a integrace odsouzeného zpět do společnosti. O odmítnutí jeho žádosti soud požádala dokonce i Dutrouxova matka, která se bojí, že její syn své zločiny zopakuje. Poprvé také otevřela rodinný archiv, aby ukázala, jak Dutroux manipuluje veřejností, když mučení a zabíjení dívek omlouvá údajným vlastním traumatickým dětstvím.

Na jaře by se Dutroux mohl pokusit požádat o podmínečné propuštění. V Belgii je možné předčasné propuštění po odpykání třetiny trestu, což má Dutroux s přihlédnutím k průměrné délce života teoreticky skoro za sebou.

Tři Dutrouxovy oběti napadly projednávání žádosti o propuštění u Evropského soudu pro lidská práva. Požadují, aby štrasburský soud zavázal belgický stát, že nejprve musí požádat o názor zločincovy oběti, než sám přistoupí k posuzování žádosti o podmínečné propuštění. Až dosud úřady zajímal jen názor obětí na zločincovo bydliště po propuštění.

Dutrouxe považuje drtivá většina Belgičanů ve své zemi za nejhrůznějšího zločince všech dob. V případě, že by byl propuštěn, mohly by nastat ještě násilnější protesty než po loňském osvobození Dutrouxovy bývalé manželky a spolupachatelky Michelle Martinové, která se přímo z vězení uchýlila do kláštera.

Martin Hollý, ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice:

„Je asociální psychopat. Jeho trestná činnost nebyla pouze sexuální, byl odsouzen za mnohé majetkové delikty. To, že má pravděpodobně taky poruchu sexuální preference je morbiditou, protože se vyskytují dvě poruchy současně. Nemá zábrany dané svědomím. Dokáže velmi zdatně zmanipulovat veřejné mínění i svoje okolí.“


Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Doživotí za brutální vraždy čtyř dívek

Marc Dutroux byl v roce 2004 odsouzen za únos, věznění a sexuální zneužívání šesti dívek, z nichž čtyři jeho trýznění nepřežily. Tyto zločiny spáchal od června 1995 do srpna 1996. Případ Dutroux ukázal mnoho pochybení belgické policie a justice. Na spravedlnost čekal zatčený Dutroux osm let a za tu dobu se mu coby nejvíce střeženému zločinci v zemi podařilo jednou krátce uprchnout na svobodu. A také zažalovat belgický stát. Až 22. června 2004 byl odsouzen k doživotnímu vězení.

V soudním procesu psychiatr označil Dutrouxe za asociálního psychopata bez schopnosti vžít se do pocitů jiného. Celá země se třásla hrůzou při výpovědích dívek, které Dutrouxovo týrání přežily. On sám se pak v závěrečném projevu označil za oběť „organizovaného lynčování“.

Zpravodaj Bohumil Vostal se vydal ke třem domům, ve kterých Dutroux zabíjel

Dům Marka DutrouxeV jednom z domů ve vesničce vzdálené hodinu jízdy od Bruselu byla před 17 lety nalezena těla dvou umučených holčiček ve věku osmi let. Dodnes jsou tu k vidění dětské hračky nebo osvětlení. Vesnice plánuje, že opuštěný dům nechá zbořit.

Dům ještě dnes nese stopy po vyšetřování, například díru v podlaze. Nevítaných návštěvníků tu bylo víc, ale nic neodnesli. Kamna, obrazy, příbory ani talíře. Z nich mohl jíst naposledy i Dutrouxův komplic předtím, než ho zabiják uspal rohypnolem a na zahradě zakopal.

Věci v Dutrouxově domě zůstaly nedotčeny

Psychopat měl hlavní skrýš ve 200tisícovém Charleroi. Ulice s domem, v němž Marc Dutroux trýznil své oběti, doteď působí depresivně. Hned naproti jsou stěny pomalované na památku umučených dívek. Dům v jeho původní podobě ale nikdo neuvidí. Je celý zabedněný.

Zabedněný dům Marka Dutrouxe

Dutrouxovy oběti připomíná popsaná stěnaI tak všichni vědí, že právě tady belgická policie totálně selhala. „V den, kdy četník vstoupil do domu a děvčátka byla kousek od něj, je neobjevil. Sehrály tu roli taky náhoda a smůla,“ vzpomíná justiční reportér Jean-Claude Matgen.

Dutrouxův dům nahradil památníkPo týdnech znásilňování a týrání Dutroux vydal 12tiletou dívku i její o dva roky starší kamarádku. Na rozdíl od dvou osmnácti a 19letých, které zdrogoval a zakopal zaživa ve třetím domě hrůzy. Ten už je stržený. Na jeho místě stojí památník a stejný má být osud i zbývajících dvou domů.


Dutroux tedy zatím neuvidí, jak Belgii za posledních 16 let proměnil: Skončila rivalita mezi policií a četnictvem, která hledání unesených dětí zdržovala. Stát je sloučil a dnes tvoří jeden bezpečnostní sbor. Vznikla také organizace, která hned alarmuje veřejnost při pátrání po pohřešovaných dětech.

Marc Dutroux s bývalou manželkou
Zdroj: ČT24