O dění ve Vatikánu píše 19 let, ale tohle byla pro ni životní událost

Řím - Když papež Benedikt XVI. právě před týdnem oznámil svoji rezignaci, byla vatikánská zpravodajka tiskové agentury ANSA Giovanna Chirriová kromě přítomných kardinálů několik minut jediná na světě, kdo o tom věděl. Nedříve si ale nebyla jistá, zda porozuměla papežově latině dobře. Když se přesvědčila o pravosti informace, rozletěla se zpráva díky ní do celého světa. "Pro mě osobně je to životní událost. To se nedá s ničím srovnat. Je zázrak, že se to vůbec stalo," popsala své pocity v rozhovoru pro zpravodaje ČT sama Chirriová.

„Ta zpráva mě opravdu vyděsila. Byla to obrovská rána,“ uvedla Chirriová, která o dění ve Vatikánu informuje již 19 let. Od pondělní papežovy promluvy nic zvláštního nečekala. To, co slyšela, ji proto velmi šokovalo. „S vědomím závažnosti tohoto úkonu zcela svobodně prohlašuji, že se vzdávám služby římského biskupa, nástupce svatého Petra,“ prohlásil tehdy papež. Díky své znalosti latiny si Chirriová jeho slova správně přeložila a byla kromě přítomných kardinálů jediná na světě, kdo věděl, že se Benedikt XVI. právě vzdal úřadu. „V takovém případě trvá každá minuta jako celá věčnost,“ dodala.

Latina jako mrtvý jazyk zůstává za zdmi Vatikánu stále velice živá. Zaznívají v ní všechna zásadní církevní prohlášení. „Já jsem tomu rozuměla, ale protože mě to hluboce zasáhlo, úplně zaskočilo, myslela jsem si, že jsem to nepřeložila dobře,“ podotkla novinářka. Zbylí čtyři novináři v místnosti netušili, co se přesně děje.

Zprávu vzápětí potvrdil kardinál Sodano

Když se Giovanna vzpamatovala z prvního úleku, snažila se zprávu urychleně ověřit. Okamžitě volala mluvčímu Vatikánu. Nikdo z důvěryhodných zdrojů ale nebral telefon. Jistotu získala až v okamžiku, kdy papež domluvil a slovo převzal děkan kardinálského sboru Angelo Sodano. „Kardinál Sodano řekl italsky, takže se nešlo mýlit, že taková zpráva je jako blesk z čistého nebe,“ doplnila novinářka.

„Vyslechli jsme vás jako v ohromení, téměř v nevíře,“ konstatoval kardinál.  V tu chvíli ustoupil úžas silně věřící katoličky novinářskému instinktu. „Rychle jsem si to napsala na kus papíru, zavolala do redakce mé kolegyni, která měla tu sílu se rozhodnout, že to zveřejní,“ řekla novinářka. Poté už informaci, že miliarda dvě stě tisíc katolíků právě přišla o svou nejvyšší autoritu, převzaly tiskové agentury celého světa.