V Arménii vše při starém: Proruský prezident Sargsjan obhájil

Jerevan – Již v prvním kole arménských voleb obhájil podle předpokladů prezidentský mandát dosavadní šéf státu Serž Sargsjan. Podle prvního odhadu získal 58 procent hlasů – nejvíce ze sedmi kandidátů. Ve volbách hlasoval každý druhý oprávněný volič.

Největší rival proruského Sargsjana, bývalý ministr zahraničí Raffi Hovanesjan, dostal podle průzkumu Gallupova ústavu 32 procent hlasů. Jen asi tři procenta hlasů podle sondáže získali bývalý premiér Grant Bagratjan a bývalý sovětský disident Parujr Ajrikjan, který v minulých týdnech obsadil první stránky jerevanských novin jako oběť nezdařeného atentátu; neznámý střelec v centru hlavního města zasáhl Ajrikjana do ramene, ale přestože politik se ze zranění dosud nezotavil, odklad voleb nežádal.

Arménské úřady se snaží maximálně vyloučit volební podvody, které by mohly zpochybnit výsledek. Volby sledovalo více než šest stovek zahraničních pozorovatelů. Hlasování se pokládalo za test arménské demokracie po krvavých srážkách provázejících prezidentské volby před pěti lety.

Dosavadní šéf státu svou kampaň opíral především o obnovení hospodářského růstu, i když jihokavkazská země zůstává chudou a více než třetina populace žije pod hranicí chudoby. Hovanesjan, původem Američan, kritizoval prezidenta za prohru v závodech ve zbrojení s regionálním rivalem Ázerbájdžánem a také tvrdil, že kvůli korupci zmizely ze státní pokladny miliardy dolarů. Hovanesjanův štáb tvrdí, že dostal „stovky stížností na masivní porušování volebních pravidel, včetně vzhazování falešných hlasů do uren, na zastrašování a uplácení voličů“. Policie však tato nařčení popřela.