Pistorius: Jsem zdrcený ze smrti milované Reevy

Pretorie - Oscar Pistorius poprvé u soudu promluvil o incidentu, při kterém zemřela jeho přítelkyně. „Jsem absolutně zničený smrtí mé milované Reevy,“ řekl. Nechtěl prý zabíjet, ale myslel si, že se do koupelny v jeho domě vloupal zloděj, proto začal střílet. Běžec se dnes v soudní síni rozplakal stejně jako při pátečním slyšení. Podle žalobce Pistorius vypálil na Reevu Steenkampovou čtyřikrát přes dveře koupelny. Incidentu předcházela hádka. Státní zástupce označil Pistoriův čin za úkladnou vraždu.

Pistorius střílel na dveře koupelny, protože si myslel, že je uvnitř zloděj. Paralympijský běžec to dnes vypověděl u soudu, kde vůbec poprvé veřejně k činu vypovídal. Ze smrti své přítelkyně je absolutně zdrcený, prý se velmi milovali. 

Atlet vysvětloval soudci i další podrobnosti. Policie zajistila v Pistoriově domě zbraň ráže 9 milimetrů. Pistoli měl atlet pod postelí prý kvůli tomu, že mu někdo vyhrožoval smrtí. Na místě činu se našla i zakrvácená kriketová pálka. Pistorius vypověděl, že jí rozbil dveře koupelny.

Žalobce Gerrie Nel zase nastínil soudu, jak se incident odehrál podle něj. Tragédii prý předcházela bouřlivá hádka, po níž Steenkampová utekla z ložnice a zamkla se v koupelně. „Neměla kam jinam utéct,“ uvedl žalobce. Pistorius si pak nasadil obě dvě protézy na nohy a ušel asi sedmimetrovou vzdálenost ke koupelně, teprve potom začal střílet na Steenkampovou přes zavřené dveře. „Když vezmu zbraň, ujdu vzdálenost a zabiju člověka, je to předem plánovaný čin,“ řekl státní žalobce. Pistorius vystřelil celkem čtyřikrát, přičemž ženu zasáhl třikrát. Pak otevřel dveře a přítelkyni vynesl z koupelny do přízemí.

„Všechno to bylo předem připravené. Proč by se lupič zamykal v koupelně?“ napadal teorii o omylu Nel. V ložnici se údajně našla i taška Steenkampové s věcmi na přespání.

Advokáti Pistoria u soudu ale dál argumentují, že rozhodně nešlo o vraždu. Právník Barry Roux tvrdí, že jeho klient nevěděl, kdo je za dveřmi koupelny. Zároveň uvedl, že obžaloba nepředložila žádný důkaz, že šlo o úkladnou vraždu. „Jediné, co víme, je, že se zamkla na toaletě a že byla zastřelena,“ řekl.

I rodina sportovce odmítá, že by Reevu zabil úmyslně. Pistoriovi hrozí v případě odsouzení doživotí. Známý atlet je od čtvrtka na policejní stanici. Dnes měl soud rozhodovat o jeho případném propuštění na kauci, rozhodnutí ale bylo nakonec odloženo na zítřejší ráno, kdy bude jednání pokračovat.  

Soud s Pistoriem vyvolává mimořádnou pozornost. Do soudní síně se vměstnalo téměř 100 lidí včetně běžcova otce Henkeho a sestry Aimee. Před budovou soudu se shromáždilo několik desítek žen z organizací proti domácímu násilí, jež protestovaly proti případnému propuštění na kauci.

Pohřeb Reevy Steenkampové
Zdroj: AP Photo
Autor: Schalk van Zuydam

Jak se mohl čin odehrát, už spekulovala i jihoafrická média. Svědci tvrdí, že ještě před střelbou slyšeli z domu hluk. Vyšetřovatelé zase poznamenali, že se nenašly stopy násilného vniknutí do domu.

Na pohřbu Reevy Steenkampové v Port Elizabeth se dnes sešla její rodina a nejbližší přátelé. Někteří účastníci sukromého obřadu vyjádřili rozhořčení a lítost a žádali, aby Pistorius zůstal ve vězení.

Pistorius se narodil bez lýtkových kostí, a proto mu už v dětství amputovali obě nohy. Běhá ale se speciálními protézami a jako vůbec první postižený běžec soutěžil na olympiádě v Londýně, kde poměřil své síly se zdravými atlety. V běhu na 400 metrů se dokonce dostal do semifinále. Je také několikanásobným paralympijským vítězem. Kvůli zatčení včera oznámil, že přerušuje svou sportovní kariéru a odvolal všechny své letošní starty.

Video Reportáž Lenky Nechvátalové
video

Reportáž Lenky Nechvátalové