Ruští školáci půjdou kvůli kouření na rozbor krve

Moskva - Každý ruský školák starší deseti let projde povinným lékařským testem, který má odhalit případné kuřácké sklony. Podle nařízení ruského ministerstva zdravotnictví budou děti absolvovat dechovou analýzu a rozbor krve. Státní pokladnu nařízení přijde odhadem na 35 miliard rublů (22 miliard korun).

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny/ONDREJ NEMEC

Rusko se potýká s nikotinovou epidemií a spolu s Čínou je považováno za jednu z kuřáckých supervelmocí. Povinné testy školáků mají negativní trend zastavit, ale podle odborníků nebudou příliš účinné. Rozbory prý mohou zjistit přítomnost škodlivých látek jen bezprostředně po vykouření cigarety. „Usvědčeni“ mohou být navíc i pasivní kuřáci, tedy děti, které vyrůstají v zakouřeném prostředí.

Učitelé kromě toho i bez testů dobře vědí, kdo ve třídě kouří. Jejich možnosti, jak oblibě cigaret zabránit, jsou ale minimální. Nedávno přijatá vládní opatření prý také mnoho nepomohou, přestože jsou na ruské poměry poměrně radikální.

Ruský parlament nedávno schválil protikuřácký zákon, který zakazuje prodej tabákových výrobků ve stáncích a ukládá vysoké pokuty za kouření na veřejných místech. Kouření bude od 1. července zakázáno na letištích a nádražích, na dětských hřištích či na zastávkách veřejné dopravy.