Generál Allen nechce vést NATO, radši půjde do důchodu

Washington - Americký generál John Allen, který dosud velel mezinárodním silám v Afghánistánu, nebude usilovat o kandidaturu na vrchního velitele NATO v Evropě a raději půjde do výslužby, oznámil prezident USA Barack Obama.

Zdroj: ISIFA Autor: Chip Somodevilla/Getty Images

Allen byl v minulých měsících podezřelý, že udržoval nepatřičné styky s Jill Kelleyovou, která byla zapletena do skandálu kolem nevěry bývalého šéfa CIA Davida Petraeuse. Vyšetřovací komise Pentagonu ale nakonec Allena od určitých podezření očistila.

„Dnes jsem se sešel s generálem Johnem Allenem a přijal jeho žádost o odchod z armády do výslužby,“ oznámil v prohlášení Barack Obama. Podle něj tak generál činí ze zdravotních důvodů.

Americké ministerstvo obrany očistilo v lednu Allena z podezření, že udržoval nepatřičné styky s Jill Kelleyovou, která byla zapletena do Petraeusovy aféry. Bílý dům pak dal najevo, že nadále podporuje Allenovu kandidaturu na post vrchního velitele NATO v Evropě. Zatímco Petraeus kvůli své aféře rezignoval, Allen jakékoli provinění popíral.

David Petraeus a John Allen
Zdroj: ISIFA
Autor: Chip Somodevilla/Getty Images

Prezident, který označil šedesátiletého Allena za jednoho z nejvýznamnějších armádních velitelů a za opravdového vlastence, popřál generálovi a jeho rodině vše nejlepší ve chvíli, kdy „zahajují novou kapitolu svého života“.

Obama vyzdvihl Allenovu činnost v Afghánistánu, kde „přispěl k významnému zdokonalení afghánských sil, k oslabení al-Káidy a jejích extremistických spojenců a k převedení odpovědnosti za bezpečnost afghánským silám v celé zemi“.

Generál John Allen

  • Pochází z Virginie, kde se 15. prosince 1953 ve Fort Belvoir také narodil. Absolvoval mimo jiné vojenskou akademii, Georgetownskou univerzitu a Univerzitu národní bezpečnosti.
  • Je generálem americké námořní pěchoty. V roce 2001 se stal prvním velitelem americké pěchoty, který se zapojil do operací v Afghánistánu. Působil rovněž v Iráku (2006 až 2008) a v Bosně.
  • Od července 2011 do letošního února stál v čele sil ISAF v Afghánistánu. Ve funkci tehdy nahradil svého druha Davida Petraeuse, který se stal šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA).
  • Jeho úkolem bylo koordinovat stahování spojeneckých sil z Afghánistánu. Byl autorem plánu strategického postupu v zemi po odchodu amerických vojsk v roce 2014. Byl oceněn řadou vojenských vyznamenání.