Černá je krásná – nechte ji tak!

Dakar – V Senegalu vzniklo hnutí odrazující ženy od bělení kůže. Snaží se nejen přesvědčit veřejnost, že „černá je krásná“, ale také varovat před zdravotními následky, které bělení kůže může mít. Jde o reakci na reklamy, jež loni v Dakaru začaly propagovat kosmetický krém Khess Petch („celá bílá“ v místním jazyce wolof). Billboardy slibují „výsledky během 15 dní“ a ukazují fotografii mladé ženy, která se z černé dobrala bílé pleti s pomocí depigmentace, jíž se místně říká kheessal.

Do kampaně Nuul Kukk („celá černá“), která běží také on-line a má vlastní webovou stránku, účet na Twitteru i na Facebooku, se zapojily místní hvězdy včetně rappera Keytiho či bojovnice za práva žen Kine Fatim Diopové.

Účastnice protestní kampaně rozvěsily v senegalském hlavním městě své vlastní plakáty, ukazující hrdé černošské ženy. Nafotil je zdarma módní fotograf Stephane Tourne a rovněž bez nároku na odměnu je vytvořili pracovníci v reklamním průmyslu. Kampaň podporuje také dermatoložka Fatimata Lyová, která proti bělení bojuje už deset let. Podle ní jde o problém veřejného zdraví, protože „v celkové populaci 67 ze 100 žen praktikuje umělou depigmentaci“. Používané produkty snižují podle ní schopnost těla chránit se proti různým infekcím a také mají širší dopad na zdraví, neboť mohou způsobit cukrovku či vysoký krevní tlak.

Senegalská reklama na krém na bělení kůže
Senegalská reklama na krém na bělení kůže

Zesvětlovací krémy, mléka a gely obsahují látky určené pro léčebné účely, jako jsou kortikosteroidy, a měly by být výhradě předepisovány lékařem. „Bohužel jsou k mání všude na senegalském trhu a s cenami v přepočtu od jednoho do 1,5 eura (asi 25 až 38 korun) jsou také velmi dostupné,“ dodala Lyová.

Fenomén zesvětlování kůže existuje v několika zemích subsaharské Afriky. V Senegalu je převážně záležitostí žen, i když u mužů ho lze najít u některých specifických skupin, jako jsou umělci.