V Africe se množí únosy francouzských turistů

Yaoundé - Sedm francouzských turistů a jejich únosci, kteří se cizinců zmocnili v úterý na severu Kamerunu, překročili hranice se sousední Nigérií. Únosci jsou zřejmě islamisté ze sekty Boko Haram, která nejvíce působí právě v Nigérii. Prezident François Hollande Francouze před cestami na sever Kamerunu varoval.

„Únosci překročili hranice Nigérie se svými rukojmími,“ uvedlo kamerunské ministerstvo zahraničí v komuniké, odvysílaném státním rozhlasem. Podle dokumentu „se únos odehrál v úterý ráno okolo deváté hodiny ranní“ a terčem se stala „francouzská rodina složená ze sedmi osob, tří dospělých a čtyř dětí“. 

Donedávna byl pro Francouze v Africe Kamerun bezpečný - do národních parků na severu země jich jezdily tisíce. Ačkoliv k únosům u kamerunského pobřeží dochází pravidelně, jde o první únos západních turistů přímo v Kamerunu. Paříž si myslí, že by za únosem mohla být radikální islámská sekta Boko Haram, řádící na severu Nigérie. Zde také před třemi dny islamisté, údajně napojení na teroristickou síť al-Káida, unesli sedm zahraničních pracovníků z Británie, Itálie, Řecka a Libanonu, včetně dvou žen.  

Počet únosů vzrostl kvůli francouzským vojskům v Mali

Nebezpečí únosů se pro Francouze v posledních týdnech zvýšilo kvůli vojenské účasti země v Mali, kde bojuje na straně vlády proti islamistům. „Teroristická skupina Boko Haram zakořenila v Kamerunu. Je to pro nás dost znepokojivé na to, abychom se zmobilizovali. Francie je v Mali, Francie tu akci dotáhne. Právě teď tam probíhají důležité operace. Ale s terorismem musí bojovat celé mezinárodní společenství,“ uvedl Hollande. 

Boko Haram operují hlavně v sousední Nigérii. Už před dvěma dny tam unesli skupinu dalších sedmi cizinců, zaměstnanců libanonské stavební společnosti. Boko Haram usiluje o vytvoření islámského státu v dané oblasti a slabá ústřední vláda není schopna zastavit pokračující útoky této gerilové skupiny.