Poláci už další dreamlinery nechtějí

Varšava – Poté, co polské aerolinie LOT rozhodly o tom, že do podzimu nebudou jejich dva letouny 787 Dreamliner vůbec létat, teď navíc odložily převzetí dalších tří těchto letounů. Měly je přitom do konce měsíce převzít od amerického výrobce Boeing. Oznámil to dnes polský ministr státního pokladu Mikolaj Budzanowski.

Aerolinie LOT mají zatím dva letouny Dreamliner. Firma však minulý týden oznámila, že letouny zůstanou do konce října mimo provoz. Teď navíc Polsko odmítá převzít i další tři objednané letouny – důvodem jsou problémy s bateriemi. 

Polské aerolinie již dříve oznámily, že budou požadovat po Boeingu kompenzaci. Vyřazené dreamlinery nebudou totiž létat přes vytíženou letní sezonu, což bude pro už tak ztrátové aerolinky znamenat další ránu. 

Boeing pracuje na tom, aby nedávnou sérii závad na letounech Dreamliner objasnil. Hned několikrát musel tento typ letounu nouzově přistát kvůli přehřátým bateriím. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) minulý měsíc nařídil zastavení provozu všech těchto letadel.