Kerry: „Nemůžeme být silní ve světě, pokud nejsme silní doma“

Charlottesville – Nový americký ministr zahraničí John Kerry vyzval Američany, aby vnímali zahraniční politiku jako nezbytnou součást úsilí o budování fungující ekonomiky. Pokud by podle něj polevili na mezinárodním poli v aktivitě, prosadily by se ve světě zájmy jiných a podlomilo by se postavení amerických firem investujících v zahraničí. „V těchto dnech, kdy hrozí svázání rozpočtu, nemůžeme být silní ve světě, pokud nejsme silní doma,“ prohlásil Kerry na Virginské univerzitě ve svém prvním veřejném projevu od nedávného nástupu do funkce. „Zahraniční pomoc nejsou vyhozené peníze. To není charita. Je to investice do silné Ameriky a svobodného světa,“ pronesl také Kerry.

Ministr vyzdvihl nezbytnost aktivní diplomacie, která stojí jen jedno procento amerického rozpočtu. „Vyslat dnes diplomaty (do zahraničí) vyjde levněji než vyslat zítra vojáky,“ řekl Kerry. 

Ministr uvedl, že součástí zahraniční politiky je také finanční pomoc na nejrůznější projekty, včetně humanitárních. „Zahraniční pomoc nejsou vyhozené peníze. To není charita. Je to investice do silné Ameriky a svobodného světa,“ řekl Kerry.

Kerry se v neděli vydá na svou vůbec první zahraničí cestu ve funkci ministra zahraničí. Jede do Evropy (Británie, Německa, Francie a Itálie) a na Blízký východ (Turecko, Egypt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Katar).