Jihokorejci protestují proti jaderným testům KLDR

Soul - Jihokorejci se sešli v hlavním městě Soulu, aby protestovali proti jaderným testům, které chystá sousední Severní Korea. Při demonstraci provolávali hesla proti tamnímu vůdci Kim Čong-unovi. Severní Korea ale dál pokračuje v oslavách svého jaderného programu.

Zhruba dvě desítky Jihokorejců v ulicích Soulu dokazovaly, že s politikou a dalšími plány Pchjongjangu nesouhlasí. Podpalovali fotografie severokorejského vůdce Kim Čong-una i severokorejské vlajky. „Nemůžeme tolerovat jaderné zbraně Severokorejců. Jsme tu, abychom naléhali na lidi, že musejí více dbát na svou bezpečnost. Musíme společně zastavit jaderný program na severu,“ říká protestující Meng Čeon Su.

KLDR má novou píseň

Severokorejci ale své jaderné testy oslavují a na důkaz toho zveřejnili dokonce píseň, kterou věnovali všem, kteří se na nich podílejí. Její název by se dal přeložit jako Při výstřelu nebo Při výbuchu.

„Tahle píseň perfektně vystihuje náš národní charakter. Výstřelem jsme vypustili satelit. Stejně jsme provedli nukleární test. A stejně můžeme potlačit i projev nepřátelství. Myslím, že píseň bude mít úspěch,“ věří moderátorka severokorejské státní televize.

Poslední jaderný test provedli Severokorejci navzdory rezoluci OSN minulý týden a už oznámili svému klíčovému spojenci Číně, že do konce roku chystají jeden až dva další.