Ukrajinská opozice ruší barikády v parlamentu – prosadila nový systém hlasování

Kyjev – Tři týdny okupovala ukrajinská opozice hlavní sál parlamentu. Chtěla tak dosáhnout změny systému, který by zamezil možnosti hlasovat za někoho v zastoupení. Návrh na instalaci nového hlasovacího zařízení s dotykovými senzory totiž původně vládní strana zavrhla. Opozice proto postavila barikády a odmítala sál opustit. Ovšem až dodneška, kdy prý obě strany dospěly k dohodě.

Sál zastavěný nábytkem a politická hesla na stěnách – tak si ukrajinští opoziční poslanci stran Vlast, Svoboda a UDAR vyzdobili parlament. Zabarikádovali se tady 5. února, aby dosáhli změny hlasovacího systému tak, že by nebylo možné zástupné hlasování. V parlamentu totiž často členové Strany regionů využívali praxi, že poslanec hlasoval za nepřítomného kolegu. 

Pokud by přitom poslanci vydrželi blokovat parlament celý měsíc, měl by prezident podle ústavy rozpustit parlament a vyhlásit nové volby. To se ale nakonec nestane, protože se opozice se Stranou regionů dohodla. A řešení je prý ještě lepší, než o které opozice usilovala. Jak bude ale konkrétně nový hlasovací systém fungovat, není zatím jasné.  

Blokáda ukrajinského parlamentu
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Blokáda předsednické tribuny či celého sálu je na Ukrajině poměrně obvyklým způsobem politického boje, i když poslanci většinou okupují sněmovnu na jeden, maximálně dva dny.   

Rekord v tomto ohledu drží Strana regionů, která v roce 2008 spolu s komunistickými opozičními partnery vydržela blokovat parlament 29 dnů. Nesouhlasili tehdy se záměrem vlády prezidenta Viktora Juščenka spolupracovat se Severoatlantickou aliancí.