Aténské ulice spláchl liják - nejhorší za půl století

Atény – Bleskové záplavy zasáhly Atény poté, co řeckou metropoli několik hodin bičovala bouře a prudký liják. Zatopeny byly desítky domů, podchody a jedna stanice metra, na hlavních dopravních tazích se vytvořily kolony, jeden opuštěný dům se zřítil. Šlo o jednu z nejhorších bouří za posledníh 50 let – za šest hodin napršelo tolik, co jindy za celý únor.

Podle řeckých médií policie dopoledne dočasně uzavřela okružní dálnici a několik hlavních ulic, které pro provoz vozidel začaly představovat riziko. Na mnoha místech napadlo během několika málo hodin pět až šest centimetrů srážek. V jedné ze zaplavených ulic uvízla 23letá řidička. I když ji vyprostili včas, zemřela na zástavu srdce při utrpěném šoku.

Zaplaveno bylo mnoho podchodů a podjezdů včetně parkovišť, kde se prakticky pod vodou, která tam vystoupala do výše několika desítek centimetrů, ocitly desítky automobilů. Místy blokovaly ulice i popadané stromy. V zatopených místech včetně domů zasahovaly desítky hasičů, kteří zaznamenali na 1 500 tísňových volání. V několika čtvrtích byla přerušena dodávka elektrického proudu.

  • Záplavy v Aténách
    Záplavy v Aténách autor: Petros Giannakouris, zdroj: ČTK/AP
  • Záplavy v Aténách
    Záplavy v Aténách autor: Kostas Tsironis, zdroj: ČTK/AP

Zatímco aténské metro nezastavovalo v jedné stanici, tramvaje musely přerušit provoz minimálně na hodinu. Na své hlavní trati nejezdily ani městské vlaky poté, co spadlý strom poškodil troleje.

Dramatická situace nastala v řeckém parlamentu, kde mezi rokující poslance málem propadl střešním oknem uklízeč, který odstraňoval nahromaděnou vodu. Nešťastníkovi zachycenému za okraj okna pomohl člen bezpečnostní služby.