Zatím největší ztráty během bojů v Mali: 13 vojáků, 65 islamistů

Bamako – Třináct čadských vojáků a 65 islamistů zemřelo během dalších bojů na severu Mali. Podle čadské armády jde o vůbec největší počet obětí střetu od počátku protiislamistické intervence před šesti týdny. Čad má v Mali přibližně 2 000 vojáků, kteří bojují po boku Francouzů. Maliské radikální islamistické hnutí Mujao se zároveň přihlásilo k pátečnímu sebevražednému atentátu, při němž u hranice s Alžírskem zemřelo pět lidí.

Čaďané bojují v horském masivu Ifoghas poblíž hranic s Alžírskem a podařilo se jim zničit pět vozidel islamistů a zabít 65 protivníků. Sami přišli o 13 vojáků, pět jich bylo zraněno.

Bez přímé účasti v bojích francouzskou intervenci podporují některé evropské státy, včetně České republiky a také USA. Pentagon oznámil, že vyslal stovku vojáků do Nigeru. Z této západoafrické země sousedící s Mali mají podle prezidenta Baracka Obamy řídit nepilotované průzkumné lety nad Mali a zajišťovat sdílení informací s francouzskými silami.

V pátek u Tessalitu zaútočili dva sebevrahové na členy tuarežské Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA). Oba přitom zahynuli a o život připravili další tři lidi. Dnes se k akci přihlásilo islamistické hnutí Mujao, jež se loni připojilo k radikálním muslimům, kteří obsadili sever Mali a začali tam prosazovat islámský zákon. Mluvčí hnutí oznámil, že další útoky jsou naplánovány v Bamaku a také v Burkina Fasu a Nigeru, jejichž vojáci mají být v mezinárodní misi, jež má maliské armádě pomáhat po stažení Francouzů.

MNLA má vlastní separatistický program a pomáhá nyní Francouzům pátrat po prchajících islamistech. Francie zahájila invazi v Mali 11. ledna a postupně obsazená města osvobozuje. V některých se ale tento týden boje obnovily, u hranice s Alžírskem má Francie speciální jednotky.